субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Главне одлуке сабора Српске православне цркве
Хроника

Главне одлуке сабора Српске православне цркве

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 26. мај 2016.

СПЦ наводи да је на Светом архијерејском сабору СПЦ најважнија тема била припрема за учешће на Великом сабору Православне цркве у јуну на грчком острву Крит.

Foto: Tanjug

На сабору је рашчињени јеромонах Максим искључен из црквене заједнице, за епископа канадске Епархије именован је епископ источноамерички Митрофан, а епископа источноамеричког досадашњи епископ аустралијско - новозеландски Иринеј, наведено је у саопшњу.

За новог епископа аустралијско - новозеландског проглашен је протосинђел Силуан из манастира Пустиње у ваљевској Епархији.

Епископ нишки Јован је на лични захтев разрешен дужности епархијског архијереја, а на његово место именован је епископ рашко - призренски Теодосије.

Како се наводи у саопштењу, Сабор је тим поводом усвојио текст са начелним ставовима о свим кључним питањима, о којима ће се расправљати на Криту.

Сабор је одлучио да за ректора Богословије светог Петра Цетињског на Цетињу именује протојереја Гојка Перовића, као и да библиотека Српске патријаршије у Београду добије статус матичне библиотеке "на целом подручју СПЦ".

На сабору је одлучено и да се што пре почне са припремама за прославу 800 - годишњице самосталности Српске православне цркве, заједно са надлежним органима, научним и културним институцијама.

Истовремено, установљен је и Орден светог краља Јована Владимира, чија ће се 1.000 - годишњица смрти обележити ове године у Бару.

Орден ће се додељивати "исповедницима вере и страдалницима за веру", наводи СПЦ.

"Констатовано је и да су односи СПЦ са свим православним црквама добри, осим односи са Румунском Патријаршијом, чији епископи и свештеници годинама врше упаде у јурисдикције СПЦ у Источној Србији", наводи се у саопштењу.

Уколико Румунска црква не прекине са тим СПЦ ће проблем изнети на Великом сабору Православне цркве на Криту и евентуало прекиннути "литургијско и канонско општење са Румунском црквом".

СПЦ је изразила и очекивање да ће процес реституције одузете црквене имовине бити убрзан, како би се Цркви вратиле матичне књиге одузете 1946. године.

Архијерејски сабор СПЦ заседао је од 14. до 25. маја.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер