среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Земље БРИКС-а учествују у решавању европске дужничке кризе?
Хроника

Глас Русије: Земље БРИКС-а учествују у решавању европске дужничке кризе?

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2011.

Кроз медије и даље цури информација да ће земље Брикс учествовати у решавању европске дужничке кризе. Тако бразилски Валор Економико позивајући се на анонимни извор, пише да чланови Брикса могу да искористе своје резерве да откупе облигације Немачке и Велике Британије. Власти Кине изјављују такође да могу да помогну Европи. Ипак земље које су на граници кризе морају саме да уреде своје послове.

Засад се не наводе детаљи о томе како ће се остваривати откуп облигација. Познато је само да се не ради о најпроблематичнијим – грчким. Коначна одлука може бити донета 22. септембра на сусрету министара финансија и шефова Централниха банака земаља Брикс у Вашингтону – пише поменуто издање. Та информација може бити тачна, рекао је у интервјуу за Глас Русије директор за макроекономска истраживања Више школе економије Сергеј Алексашенко. Друга је ствар што ће се параметри сарадње дуго усаглашавати:

- Прво – није јасно какав ће бити обим помоћи. Ако се ради о десетинама милијарди евра, то неће бити озбиљна подршка Европској унији. Сетимо се само да је државни дуг Италије 1,8 билиона евра. Друго – хоће ли моћи да се договоре о нивоу процентних стопа? Земље еврозоне су заинтересоване за ниске процентне стопе, а став Брикса по том питању не знамо.  Треће – осим проблема са буџетом у еврозони има још проблема са мањком капитала у банкама. И засад је нејасно да ли су земље Брикс спремне да говоре на ту тему. Мени се чини да ће чланови Брикс пре свега да се договарају са земљама којима је потребна помоћ, а не међусобно.

Конкретни кораци у том смеру су направљени. Јуче је званични Рим потврдио информацију неких медија да је успео да се договори са Пекингом о продаји италијанских државних облигација. Кина још не коментарише ту изјаву.

У среду у свом говору на Светском економском форуму у Даљану, председник Државног савета Кине је изјавио да је неопходно да се стане на пут новом расту дужничке кризе у зони евро. Пекинг може да пружи руку помоћи, рекао је Вен Ђабао, али је додао да ипак земље ЕУ морају да предузму конкретне мере за контролу. Због сличних изјава индекси азијских берзи су пали до минималних годишњих показатеља.

А агенција Мудис, како је и обећала, смањила је кредитни рејтинг француских банака Сосиете Женерал и Креди Агрикол. Рејтинг БНП Парибас ипак је остао непромењен.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер