петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Зашто је Дмитриј Медведев сменио министра финансија
Хроника

Глас Русије: Зашто је Дмитриј Медведев сменио министра финансија

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 27. септембар 2011.

Алексеј Кудрин смењен са положаја. Вест о смењивању руског министра финансија одјекнула је као бомба. Тако гласне оставке у руској политици одавно се нису дешавале.

Указ о Кудриновој оставци председник Дмитриј Медведев је потписао у понедељак увече. Повод за тако строгу одлуку су биле изјаве министра финансија, дате дан раније у Вашингтону. Потпредседник владе и министар финансија изјавио је да се не слаже по питању увећања војних трошкова. Не слаже се ни са током спровођења пензионе реформе. На крају свој ”вашингтонског говора” Кудрин је рекао да не види себе у новој влади, али је спреман да заузме сваку дужност која ће допринети спровођењу реформи.

Повод за тако отворене изјаве министра, сада већ бившег, биле су вести из Москве, са конгреса највеће политичке странке Јединствена Русија. Тамо је било одлучено да ће се актуални премијер Владимир Путин кандидовати за председника на изборима 2012. године, а председник Медведев ће предводити предизборни списак странке и у случају победе на изборима ће прећи на рад у владу.

Председникова реакција на изјаве Кудрина уследила је већ у понедељак. На заседању комисије за модернизацију у руском граду Димитровграду у Поволожју, Дмитриј Медведев је скренуо пажњу на стање дисциплине у влади. По речима шефа државе, земља је ступила у предизборну кампању и то се одражава на нерве и на изјаве. Алексеј Леонидович Кудрин, који је овде присутан, рекао је да није спреман да ради са новом владом, наставио је Медведев. Кудринове изјаве дате у Вашингтону председник је назвао непристојним и неоправданим. Нове владе нема, нико још није слао позиве. Постоји стара влада, која је подређена председнику, подсетио је Дмитриј Медведев. Он је предложио министру финансија да напише изјаву о оставци, ако се не слаже са економским курсом председника.

Вест о оставци, наравно, постала је предмет коментара политичара и експерата. Одлазак Кудрина тешко да ће поколебати тржишта, сматра члан комитета за финансијска тржишта Државне думе Анатолиј Аксаков.

- Ипак  буџеет и пореска политика треба да испуњавају не само фискалну функцију, већ и функцију развоја, стимулисања економије. А стимулативна функција је била недовољна у Кудриновој политици. Мислим да ће прва реакција бити негативна: тржишта ће реаговати на одлазак угледног човека. Али при томе ипак ситуацију на тржиштима не одређује личност, већ објективни економски закони.

Алексеј Кудрин био је именован на дужност министра финансија указом Владимира Пуитна у мају 2000. године. До 2004. и од 2007. до 2011. године, осим дужности министра финансија, обављао је дужност потпредседника руске владе. Кудрин је познат као присталица либералних економских реформи. За време његовог руковођења Министарством финансија, у Русији је била спроведена велика пореска реформа, ликвидиран је унутрашњи оф-шор, спроведена је буџетска реформа, формиран је Стабилизациони фонд, смањен обим државног страног дуга. Са једне стране, последњи кораци тако искусног политичара чуде аналитичаре. Са друге оставка је била очекивана, истиче политиколог Сергеј Марков.

- Она је очекивана из неколико разлога. Први је везан са тим што је Кудрин уморан од тога да буде министар финансија, који је уз то и главна мета за критику од стране различитих друштвених група. Други је то што лични односи Кудрина и Медведева нису добри, и овде се то испољило доста упечатљиво. А трећи разлог је везан са тим што сада видимо обновљену економску политику с Путинове стране, који је прокламовао нову индустријализацију. Тачније изградњу фабрика, путева, аеродрома. Док је Кудрин био противник такве политике. Он је сматрао да је новац добијен од нафте и гаса, боље сакрити у америчке хартије од вредности, уложити у америчку банку. Наравно, Кудрину је тешко да спроводи политику чији је противник.

Ипак, треба ли очекивати са Кудриновим одласком нагли обрт у руској економској политици? Највероватније не, сматра научни руководилац Високе школе економије Јевгениј Јасин.

- Ако његови наследници не буду битно мењали политику и разбацивали паре, то ће омогућити да се очува стабилност економије. И она ће постојати без очигледних потреса. У крајњој линији годину, годину и по, две. Али треба имати у виду да то неће укинути стратешке проблеме који су везани са неопходношћу ревидирања читаве економске политике.

Алексеј Кудрин је између осталог могао раније да одреди свој политичи став и да стане на чело странке Право дело. Како је председник Медведев подсетио бившег министра, такав предлог је министру финансија био дат још на пролеће. Тада је он то одбио, рекавши да ће донети више користи у влади. Можда није касно да промени одлуку.

Међународни монетарни фонд рачуна на очување добрих односа са руским властима и после одласка министра финансија Алексеја Кудрина, саопштио је представник ММФ-а. Председник Русије Дмитриј Медведев је 26. септембра потписао указ о Кудриновој оставци на дужност потпредседника владе, министра финансија. Истог дана руски лидер је затражио од чиновника објашњења поводом изјаве о неслагању са ставом шефа државе о буџетским трошковима.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер