четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: У Ираку ни рат ни мир
Хроника

Глас Русије: У Ираку ни рат ни мир

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. септембар 2010.

Војна фаза операције САД у Ираку званично се завршава 31. августа. Учесник церемоније предаје ирачким властима пуномоћја на осигурању безбедности био је потпредседник САД Џозеф Бајден који је стигао дан раније у Багдад.

То је већ његова шеста посета Ираку за мање од две године боравка на овој дужности. Тако често он није одлазио ни у једну другу земљу света. Ирак је био и остаје главобоља америчке администрације.

Експерти сматрају да резултати војног присуства Американаца у Ираку нису донели очекивани резултат: у земљи и даље цвета екстремизам, политичке и религиозне противречности, већина становништва живи у беди.

Од тренутка упада трупа у Ирак, оружане снаге САД су изгубиле преко 4500 војника. Губици Ирачана за протеклих 7 година премашили су милион људи. То је цена демократије, коју су америчке власти донеле у ову земљу. Декларисани циљ да се ирачки народ избави од жестоког диктатора, а свет од оружја за масовно уништење претворио се у доготрајан хаос и крвопролиће. Американцима је прилично лако пошло за руком да свргну Садама Хусеина и да га погубе. Ипак основни повод за увођење трупа је трагање и уништавање оружја за масовно уништење, који је тако и остао да виси у ваздуху. Никаквих убедљивих доказа о његовом постојању међународна заједница није ни добила.

Присуство Американаца у Ираку пустило је духа из боце: заоштравање унутрашњих ирачких противречности расло је на фону разарања стамбених четврти и инфраструктуре, масовних чистки и погибије цивила. То је изазвало негативну реакцију не само Ирачана, већ и читавог исламског света.

На дан званичног повлачења војног контигента председник САД Барак Обама обратио се народу са говором о мисији Американаца у Ираку. Али, највероватније, он прећуткује о томе у ком стању америчке трупе остављају земљу, сматра ирачки експерт Међународног центра за стратешка истраживања доктор Абас Кунфуд.

„После доласка Американаца у земљи нема довољно стурје, нема довољно воде за пиће, воде за пољопривредне потребе. Пред очима Американаца у Багдаду је био опљачкан Национални музеј Ирака, у којем се налазило на хиљаде експоната, који су били део светског наслеђа. Он ће говорити о победи Американаца у Ираку, о постигнутим циљевима. Али какви су то циљеви? Ослобођење земље? У суштини у току је њено уништавање. Обама ће говорити о томе да се повлачење трупа одвија по плану. Али неће рећи да је то неславан одлазак.“

Очигледно да је повлачење диктирано не само тиме што Американци нису постигли у Ираку постављене циљеве. Само америчко друштво је уморно од бесконачног рата и губитака, који не воде ничему.

Између осталог, после 1. септембра у Ираку ће остати две борбене бригаде чија је бројност око 50 хиљада људи, које ће обучавати ирачке војнике. Јер ирачка армија за сада није објективно спремна да осигура ред у разрушеној земљи, истиче старији научни сарадник Института за исток РАН Борис Долгов.

САД не планирају да напуштају Ирак, да га остављају без свог војно-политичког и економског присуства. За сада тамо по договору остају одреди америчке армије, како би припремали националне кадрове за ирачку службу безбедности. Али јасно је да САД намеравају и надаље да врше контролу над територијом Ирака и на све начине да доприносе да он остане у сфери утицаја САД.

Важан стратешки положај Ирака у региону, као и његове колосалне резерве нафте и даље ће привлачити пажњу САД. Командант америчких трупа у Ираку генерал Реј Одиерно недавно је изјавио да у случају потребе војници могу да се врате у Ирак.

Упркос прогнозама, повлачење америчких трупа уопште није изведено у атмосфери успостављања мирног живота у земљи. Свечаности поводом званичног завршетка рата у Ираку одвијају се у условима повећаних безбедносних мера. Август је био најкрвавији месец за последње две године. Уочи посете Бајдена актуални премијер Ирака Нури ал Малики објавио је највиши степен терористичке опасности. Тако да ће Ирачани изгледа и даље живети и преживљавати у стању ни рата, ни мира.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер