Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Sirijski „hemijski rat“ na informacionom polju
Hronika

Glas Rusije: Sirijski „hemijski rat“ na informacionom polju

PDF Štampa El. pošta
petak, 06. septembar 2013.

Povećavanje napregnutosti oko Sirije je zasnovano na dezinformacijama i lažnim faktima. Ministarstvo spoljnih poslova Rusije za to optužuje SAD i njihove saveznike. „Prljava igra“ na informacionom polju je, između ostalog, uperena i protiv Rusije. Tako se namerno iskrivljuje politika Moskve i istorija njenih odnosa sa Sirijom. Ruski MSP je oštro kritikovao ovu kampanju i nazvao je „velikom injekcijom“ u informacioni prostor.

Činjenice, koje su pokazale pristalice vojnog napadana Siriju, ruski MSP je nazvao „neistinitim“. Na jeziku diplomatije ovaj eufemizam obično znači „laž“. Upravo takvim metodama, prema mišljenju stručnjaka, se sprema osnova za vojnu operaciju protiv zvaničnog Damaska.

Istovremeno se u potpunosti ignorišu zaključci ruskih stručnjaka koji su analizirali uzorke uzete u predgrađu grada Alepo. Saopšteno je da je tamo 19. marta ove godine upotrebljena otrovna supstanca. U tragediji je poginulo 26 ljudi, uključujući i sirijske vojnike, podsetio je zvanični predstavnik MSP Aleksandar Lukaševič.

Rezultati analize uzoraka, koja je obavljena na molbu sirijskih vlasti u ruskoj laboratoriji koja poseduje certifikat Organizacije za zabranu hemijskog oružja, 9. jula su predati generalnom sekretaru UN, a u vezi sa obraćanjem Sirije generalnom sekretaru po predmetu nezavisne istrage.

Ruski stručnjaci su došli do zaključka da sarin koji je korišten nije industrijski proizveden. I municija je napravljena u improvizovanim uslovima. On po svim parametrima može da se svrsta u reaktivna neupravljiva punjenja, koje na severu Sirije proizvede teroristi takozvane brigade „Bašir el Nasr“. Osim toga, prilikom eksplozije je korišten heksogen. Ova supstanca se ne koristi u armijskoj hemijskoj municiji.

Aleksandar Lukaševič je, takođe, demantovao izjavu ministra spoljnih poslova Poljske Radoslava Sikorskog, koji je izjavio da je SSSR umešan u to kada je Sirija dobila hemijski arsenal.

Ipak, baza formiranja hemijske industrije Sirije 1970-1980. godine, prema rečima Aleksandra Lukaševiča, nije formirana na osnovu sovjetske, nego zapadne tehnologije i isporuke hemijskih jedinjenja, među kojima i onih sa dvostrukom namenom.

Ruski diplomata je izjavio da se pristalice sirijskih terorista sada trude da privuku pažnju svetske javnosti na događaje iz predgrađa Damska. U Guti je, navodno, 21. avgusta bilo upotrebljeno hemijsko oružje.

Očigledni su pokušaji da se zataškaju podaci o napadu otrovnim sredstvima na sirijsku armiju 22, 24. i 25. avgusta, koje je zvanični Damask predao u UN. To se dogodilo i postoje materijalni dokazi materijala, opreme i tragova sarina. Kako je već poznato, zdravstveno stanje sirijskih vojnika je stavljeno na uvid članovima grupe eksperata UN na čelu sa Oke Selstremom. Očigledno je da bilo koja objektivna istraga incidenta od 21. avgusta u istočnoj Guti nije moguća bez ovih podataka.

Insistirajući na vojnoj operaciji, američki oficiri i političari daju izjave koje u potpunosti iskrivljuju pravu sliku. Pentagon je, na primer, morao da demantuje reči svog šefa Čaka Hejgela. Ministar odbrane SAD je, govoreći u kongresu, izjavio da se na teritoriji Sirije nalazi velika količina hemijskog oružja koje su, navodno, isporučili Rusi. Pres-sekretar Pentagona DŽordž Litl je izjavio da Hejgel nije dobro shvaćen. Ispalo je da je on „imao u vidu ne hemijsko oružje, a običnu vojnu opremu“.

Senatski komitet za spoljne poslove Kongresa SAD je sa deset glasova „za“ i sedam „protiv“ odobrio rezoluciju za vojni napad na Siriju. Bela kuća je očekivala da će podrška biti veća. Dokument predviđa da vojna operacija može da traje 60 dana i zabranu upotrebe kopnenih snaga. Glasanje senata u punom sastavu se neće održati pre 9. septembra. Američke novine pišu da je praktično nemoguće predvideti ishod glasanja u senatu i predstavničkom domu Kongresa.

(Glas Rusije)