Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Samit EU - Porošenka pustili preko reda, ali odbili da daju oružje
Hronika

Glas Rusije: Samit EU - Porošenka pustili preko reda, ali odbili da daju oružje

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 31. avgust 2014.

Tek posle ponoći 31. avgusta EU je završila vanredni samit u Briselu, gde su potvrđeni kandidati za rukovodeće položaje EU i razmatrala se – „van reda“ ukrajinska kriza. Kandidate su potvrdili. Međutim, „ukrajinsko pitanje“, Rusija i odgovor EU na još jednu „invaziju“ Moskve u Ukrajinu obuhvaćeni su samo ovlaš. Moskvi su održali pridiku, dali su nalog Evrokomisiji da pripremi za svaki slučaj, a ne i uvede nove eventualne sankcije. EU je odbila da isporučuje Kijevu oružje.

U EU nema jedinstva u vezi sa novim sankcijama protiv Rusije, svedoči izjava posle samita premijera Slovačke Roberta Fica. On je rekao da će Slovačka verovatno blokirati „besimslene i kontraproduktivne“ sankcije, ako one budu i dalje škodile ekonomiji zemlje. Premijer Češke Boguslav Sobotka je izjavio da bi EU trebala da revidira svoju strategiju u ukrajinskoj krizi. EU, podsetio je on, već je donosila odluke o sankcijama, ali borbe na istoku Ukrajine nisu prestale, broj žrtava stalno raste. U perspektivi se ne vidi nikakvo mirno rešenje.

Bilo bi, svakako, naivno da se misli da su Bratislava i Prag u stanju da blokiraju nešto u EU ili stave veto, ali je činjenica da su uzvratne „prehrambene sankcije“ Rusije protiv EU, SAD, Australije i Norveške mnoge već otreznile. Naročito velike gubitke od zatvaranja ruskog tržišta imaju farmeri. Gubici EU se procenjuju različito – od 6 do 12 mlrd evra.

Nemačke novine uoči samita su objavile informacije da će sledeći zabranjeni spisak eventualno sadržati ruski kavijar, votku i dijamante. Pored toga Moskvu mogu da isključe iz sistema SWIFT. To je međunarodni međubankarski sistem prenosa informacija i izvršavanja plaćanja.

Moskva je već izjavila da ima nešto radi pariranja bilo kojih antiruskih sankcija. Premijer Dmitrij Medvedev je stavio na znanje da Rusija može da za uzvrat uvede sankcije protiv zapadne mašinogradnje, prodaje automobila, hemijske, građevinske, parfimerske industrije. Za zabranu ruske votke Rusija može da "izgubi interesovanje" prema evropskim vinima, pivu i inače alkoholu. Što se tiče isključivanja iz sistema SWIFT, ruski eksperti smatraju da je to apsurdni predlog sličan isključivanju struje na klizalištu svetskog šampionata u hokeju na dan finalne igre.

Glavno pitanje, selekcija novog rukovodstva EU, koje mora da počne svoj rad, izgleda, regulisano je. Evropskom rukovodstvu će dodati Italijane i Poljake: od Portugalca Manuela Baroza (premijer EU) i Belgijanca-predsednika Hermana van Rompeja, Evropljani su nešto umorni. Za položaj predsednika EU je potvrđen današnji premijer Poljske Donald Tusk, za položaj šefa evropske diplomatije ministar inostranih poslova Italije Federiku Mogerini. Za šefa Evrokomisije je ranije bio imenovan Žan-Klod Junker iz Luksemburga.

Ne treba očekivati ozbiljne promene od takve rokade. Uloga ličnosti u EU je sekundarna. Spoljna politika se određuje u zavisnosti od interesa država, podseća analitičar Instituta Evrope RAN Vladimir Švejcer.

Sve kandidature moraju da budu potvrđene u oktobru od strane Evroparlamenta. Uzimajući u obzir prethodne konsultacije, to će biti samo formalnost.

(Andrej Fedjašin – Glas Rusije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner