четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Самит ЕУ - Порошенка пустили преко реда, али одбили да дају оружје
Хроника

Глас Русије: Самит ЕУ - Порошенка пустили преко реда, али одбили да дају оружје

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 31. август 2014.

Тек после поноћи 31. августа ЕУ је завршила ванредни самит у Бриселу, где су потврђени кандидати за руководеће положаје ЕУ и разматрала се – „ван реда“ украјинска криза. Кандидате су потврдили. Међутим, „украјинско питање“, Русија и одговор ЕУ на још једну „инвазију“ Москве у Украјину обухваћени су само овлаш. Москви су одржали придику, дали су налог Еврокомисији да припреми за сваки случај, а не и уведе нове евентуалне санкције. ЕУ је одбила да испоручује Кијеву оружје.

У ЕУ нема јединства у вези са новим санкцијама против Русије, сведочи изјава после самита премијера Словачке Роберта Фица. Он је рекао да ће Словачка вероватно блокирати „бесимслене и контрапродуктивне“ санкције, ако оне буду и даље шкодиле економији земље. Премијер Чешке Богуслав Соботка је изјавио да би ЕУ требала да ревидира своју стратегију у украјинској кризи. ЕУ, подсетио је он, већ је доносила одлуке о санкцијама, али борбе на истоку Украјине нису престале, број жртава стално расте. У перспективи се не види никакво мирно решење.

Било би, свакако, наивно да се мисли да су Братислава и Праг у стању да блокирају нешто у ЕУ или ставе вето, али је чињеница да су узвратне „прехрамбене санкције“ Русије против ЕУ, САД, Аустралије и Норвешке многе већ отрезниле. Нарочито велике губитке од затварања руског тржишта имају фармери. Губици ЕУ се процењују различито – од 6 до 12 млрд евра.

Немачке новине уочи самита су објавиле информације да ће следећи забрањени списак евентуално садржати руски кавијар, вотку и дијаманте. Поред тога Москву могу да искључе из система SWIFT. То је међународни међубанкарски систем преноса информација и извршавања плаћања.

Москва је већ изјавила да има нешто ради парирања било којих антируских санкција. Премијер Дмитриј Медведев је ставио на знање да Русија може да за узврат уведе санкције против западне машиноградње, продаје аутомобила, хемијске, грађевинске, парфимерске индустрије. За забрану руске вотке Русија може да "изгуби интересовање" према европским винима, пиву и иначе алкохолу. Што се тиче искључивања из система SWIFT, руски експерти сматрају да је то апсурдни предлог сличан искључивању струје на клизалишту светског шампионата у хокеју на дан финалне игре.

Главно питање, селекција новог руководства ЕУ, које мора да почне свој рад, изгледа, регулисано је. Европском руководству ће додати Италијане и Пољаке: од Португалца Мануела Бароза (премијер ЕУ) и Белгијанца-председника Хермана ван Ромпеја, Европљани су нешто уморни. За положај председника ЕУ је потврђен данашњи премијер Пољске Доналд Туск, за положај шефа европске дипломатије министар иностраних послова Италије Федерику Могерини. За шефа Еврокомисије је раније био именован Жан-Клод Јункер из Луксембурга.

Не треба очекивати озбиљне промене од такве рокаде. Улога личности у ЕУ је секундарна. Спољна политика се одређује у зависности од интереса држава, подсећа аналитичар Института Европе РАН Владимир Швејцер.

Све кандидатуре морају да буду потврђене у октобру од стране Европарламента. Узимајући у обзир претходне консултације, то ће бити само формалност.

(Андреј Федјашин – Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер