Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Rusija nije zadovoljna radom Haškog tribunala
Hronika

Glas Rusije: Rusija nije zadovoljna radom Haškog tribunala

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 11. novembar 2010.

Poseta Glavnog tužioca Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju Serža Bramerca obeležio je dugačak dnevni red MIP i učestvovanje na konferenciji „Nirbernški proces: istorijski i pravni aspekti“. Međutim, teško da je g-din Bramerc ostao zadovoljan. Zamenik ruskog ministra inostranih poslova Aleskandar Jakovenko, koji se sreo s njim, izrazio je „zabrinutost“ zbog situacije odugovlačenja sudskog procesa zbog niza stvari. Ruska strana se jasno založila za što brže završavanje rada Haškog tribunala u skladu s rezolucijom Saveta Bezbednosti OUN. A i učesnici na konferenciji, koja je okupila predstavnike niza naučnih i diplomatskih institucija, podvrgli su delatnost Tribunala ozbiljnoj kritici. U svakom slučaju, pokušaji da se on stavi u isti red s Nirbernškim tribunalom izaziva ozbiljne sumnje – smatra naš dopisnik Petar Iskenderov.

Treba podsetiti na to da bi po rezolucijama Saveta Bezbednosti OUN delatnost Haškog tribunala trebalo da se završi u 2010. godini, koja je na izmaku. A danas funkcioneri Haškog tribunala govore o potrebi da se radi dok ne budu završena suđenja glavnom komandantu vojske Srba iz Bosne Ratku Mladiću, za kojim se traga, i bivšem vođi hrvatskih Srba Goranu Hadžiću. Istovremeno, čitave epizode zločina nad Srbima – pre svega na Kosovu – ostale su u potpunosti van okvira rada Haškog tribunala, istakla je u intervjuu za „Glas Rusije“ rukovodilac Centra za proučavanje savremene balkanske krize Instituta za poznavanje slovenskih naroda RAN Jelena Guskova:

„Od svih lica, koje progoni Haški tribunal 66% su Srbi. Od 27 do sad uhapšenih predsednika država i vlada, komandanata i predsednika parlamenta 19 su Srbi. Tribunal je Srbe osudio na ukupno 1000 godina zatvora, a na primer, Hrvate, manje od 200. Što se tiče Albanaca, odgovornih za zločine na Kosovu i u Makedoniji, od lidera „Vojske za oslobođenje Kosova“ niko nije kažnjen – osuđeno je samo nekoliko običnih figura. Van vidnog polja Tribunala ostale su i čudovišne činjenice kad su Albanci ubijenim Srbima vadili organe radi prodaje na evropskom „crnom tržištu“ – koje je saopštila čak i Bramercova prethodnica Karla del Ponte. A od makedonskih Albanaca nijedan nije osuđen.“

Na pozadini ovakve statistike jasna je sva uslovnost – tačnije, odsustvo valjanosti sprovođenja bilo kakvih analogija između Haškog tribunala i Nirnberškog procesa, koji je vođen protiv glavešina Trećeg Rajha. Tada su se na optuženičkoj klupi našli skoro svi najviši činovi fašističke Nemačke, odgovorni za izazivanje Drugog svetskog rata i zločine protiv čovečanstva. Presude Nirnberškog tribunala bile su jasne i dosledne. A što se tiče Haškog tribunala očigledno je da njegov cilj nije svestrano razmatranje okolnosti balkanske tragedije, već veštačko nametanje svetskom javnom mnjenju njihove jednostrane antisrpske slike.

(Glas Rusije)