четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Русија није задовољна радом Хашког трибунала
Хроника

Глас Русије: Русија није задовољна радом Хашког трибунала

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. новембар 2010.

Посета Главног тужиоца Међународног кривичног трибунала за бившу Југославију Сержа Брамерца обележио је дугачак дневни ред МИП и учествовање на конференцији „Нирберншки процес: историјски и правни аспекти“. Међутим, тешко да је г-дин Брамерц остао задовољан. Заменик руског министра иностраних послова Алескандар Јаковенко, који се срео с њим, изразио је „забринутост“ због ситуације одуговлачења судског процеса због низа ствари. Руска страна се јасно заложила за што брже завршавање рада Хашког трибунала у складу с резолуцијом Савета Безбедности ОУН. А и учесници на конференцији, која је окупила представнике низа научних и дипломатских институција, подвргли су делатност Трибунала озбиљној критици. У сваком случају, покушаји да се он стави у исти ред с Нирберншким трибуналом изазива озбиљне сумње – сматра наш дописник Петар Искендеров.

Треба подсетити на то да би по резолуцијама Савета Безбедности ОУН делатност Хашког трибунала требало да се заврши у 2010. години, која је на измаку. А данас функционери Хашког трибунала говоре о потреби да се ради док не буду завршена суђења главном команданту војске Срба из Босне Ратку Младићу, за којим се трага, и бившем вођи хрватских Срба Горану Хаџићу. Истовремено, читаве епизоде злочина над Србима – пре свега на Косову – остале су у потпуности ван оквира рада Хашког трибунала, истакла је у интервјуу за „Глас Русије“ руководилац Центра за проучавање савремене балканске кризе Института за познавање словенских народа РАН Јелена Гускова:

„Од свих лица, које прогони Хашки трибунал 66% су Срби. Од 27 до сад ухапшених председника држава и влада, команданата и председника парламента 19 су Срби. Трибунал је Србе осудио на укупно 1000 година затвора, а на пример, Хрвате, мање од 200. Што се тиче Албанаца, одговорних за злочине на Косову и у Македонији, од лидера „Војске за ослобођење Косова“ нико није кажњен – осуђено је само неколико обичних фигура. Ван видног поља Трибунала остале су и чудовишне чињенице кад су Албанци убијеним Србима вадили органе ради продаје на европском „црном тржишту“ – које је саопштила чак и Брамерцова претходница Карла дел Понте. А од македонских Албанаца ниједан није осуђен.“

На позадини овакве статистике јасна је сва условност – тачније, одсуство ваљаности спровођења било каквих аналогија између Хашког трибунала и Нирнбершког процеса, који је вођен против главешина Трећег Рајха. Тада су се на оптуженичкој клупи нашли скоро сви највиши чинови фашистичке Немачке, одговорни за изазивање Другог светског рата и злочине против човечанства. Пресуде Нирнбершког трибунала биле су јасне и доследне. А што се тиче Хашког трибунала очигледно је да његов циљ није свестрано разматрање околности балканске трагедије, већ вештачко наметање светском јавном мњењу њихове једностране антисрпске слике.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер