уторак, 13. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Русија и Кина усвојили мапу пута у енергетици за наредне две деценије
Хроника

Глас Русије: Русија и Кина усвојили мапу пута у енергетици за наредне две деценије

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 27. септембар 2010.

Москва и Пекинг потписали су пакет докумената о сарадњи, својеврсну мапу пута у енергетици за наредних 20 година. То је један од главних резултата државне посете председника Русије Дмитрија Медведева Кини. У понедељак у Пекингу потписани су споразуми о гаранцијама за извоз руске нафте Кини, условима испорука гаса и изградњи два нова блока атомске централе у Кини.

Дмитриј Медведев и кинески лидер Ху Ћинтао заједно су притисли симболично дугме „рестартовања" испорука нафте из Источног Сибира у Кину. Лидери су пустили у рад нафтовод, чија екплоатација започиње од јануара наредне године. Цевовод чини непотребним актуелне испоруке нафте железницом, осигурава стабилност обима извоза - 15 милиона тона годишње. Такође ствара технолошке могућности за двоструко увећање испорука - до 30 милиона тона годишње. Мада то неће бити једноставно учинити, истакао је председник компаније Трансњефт (која је оператор овог пројекта) - Николај Токарев, у интервјуу дописнику Гласа Русије у Пекингу:

„Технички то се наравно може реализовати - могу се проширити постојећи капацитети, али за сада је то на нивоу жеље. Није то тако једноставно - пожелети и сутра ће бити 30 милиона. Али не искључујемо такву перспективу.“

Једна од главних интрига преговора у Пекингу била је цена гаса. Кина не жели да купује гас по средњеевропској цени. Проблем за сада остаје, мада су се стране договориле да то питање средином наредне године затворе и да потпишу комерцијалне уговоре за испоруку руског гаса, изјавио је новинарима руски заменик премијера Игор Сечин.

„Овакав озбиљан карактер преговора повезан је са обимом проблема. Договарају се сви елементи сарадње - инфраструктура, разне маршруте, разна налазишта и извори испорука. Између осталог финансијска питања. Ако у свим елементима буде нађен договор, у шта ми у принципу не сумњамо, од 2015. године ће започети испоруке руског гаса у Кину.“

У понедељак руски концерн Гаспром и Кинеска национална нафтна и гасна корпорација потписале су документ о услувима испоруке гаса. Буће изграђена два гасовода укупног капацитета 63 милијарде кубних метара годишње. То је приближни обим испорука гаса гасоводом Јужни ток из Русије на југ Европе. Одређен је и такав деликатан моменат као минимални обим купљеног гаса, који је однедавно избио у први план у преговорима Русије са партнерима из Западне Европе.

Русија је заинтересована за отварање новог регионалног енергетског центра на Далеком Истоку на бази налазишта у Сибиру. Између осталог, како би диверзификовала свој извоз и освојила нове нише на тржишту. Нови споразуми са једним од лидера међу светским потрошачима ресурса, Кином, корак су у том правцу. Тим пре што САД, Јужна Кореја, Јапан, Кина тренутно већ купују руску нафту и гас. На реду је још до 10 земаља Азијско-тихоокеанског региона.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер