уторак, 13. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Оставка Сејдиуа - Косово и покровитељи узели тајм-аут
Хроника

Глас Русије: Оставка Сејдиуа - Косово и покровитељи узели тајм-аут

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 28. септембар 2010.

И тога дакле има - да доктор права омаши у уставу земље чији је он председник. Испоставило се, ето, да Фатмир Сејдиу председник такозваног независног Косова не може истовремено да буде и лидер Демократског савеза Косова, па макар и „замрзнути". У први мах, канда, Фатмир није поверовао. Само дан раније, по, чинило се, у многоме победоносном повратку из САД, Сејдиу је рекао како сматра да није прекршио устав, односно да је замрзавање функције председника партије уставна категорија, да је Уставни суд пренаглио, и у ствари, да ће коментарисати одлуку суда тек кад је буде видео. А затим су му већ објаснили све око тих уставних категорија.

У време када, рекло би се, Косово мрвицу по мрвицу, али ипак наставља да сакупља признања независности, када се нова резолуција коју подноси сама Србија тумачи већином као њен делимичан пораз, председник Фатмир Сејдиу одлучио да без борбе да пример пар екселанс демократије Косова, и да витешки напусти место, кажу, да би се позабавио подизањем рејтинга сопствене партије.

Ипак, ако оставимо по страни јуначење и глуму, стиче се утисак да западни покровитељи независног Косова нису предвидели да политички врх Србије може да уступи, да манифестује спремност на нов дијалог са Приштином. Не долазе ли управо стога баш у ово време провокације с уништавањем базних станица српске телефоније на Косову и наговештаји да све баш неће протећи глатко око интронизације патријарха Иринеја? (Јер то су проверени начини за изазивање нервозних реакција код Срба.)

И није ли оставка Фатмира Сејдиуа директно повезана са предстојећим преговорима Приштине и Београда? Да ли су преговори Београда и Приштине минирани још пре самог почетка? Тражи ли се можда 'одговарајуће' лице, такав преговарач са косовско-албанске стране са којим Србија никако неће моћи да нађе заједнички језик?

У сваком случају добија се у времену на осмишљавању даље стратегије, правдајући се спровођењем избора. Једном речју, Косово и покровитељи узели су за себе тајм-аут. Очигледно неспремни за било какве конструктивне разговоре.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер