петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Нико у Вашингтону не може да објасни рат у Ираку
Хроника

Глас Русије: Нико у Вашингтону не може да објасни рат у Ираку

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 02. септембар 2010.

Председник САД званично је објавио завршетак бојевих дејстава у Ираку. Војну мисију Ирачка слобода, започету у марту 2003. под изговором да режим Садама Хусеина поседује оружје за масовно уништавање, смениће цивилна операција Нова зора.

Међутим многи експерти сматрају да амерички упад у Ирак није имао никакве законске основе и у принципу треба да се оцењује као међународни злочин. То мишљење у интервјуу за Глас Русије дели и угледни амерички правобранилац, стручњак за војно право Карен Паркер.

Да, сматра она, агресиван рат је злочин против човечности. То је врло озбиљно кршење међународног права према законодавству УН, резолуцијама Генералне скупштине и слично. Сасвим је очигледно да је амерички упад у Ирак злочиначка агресија. Тешко да се многи међународни експерти за војно право с тим неће сложити.

Бојеви одреди америчких трупа повукли су се из Ирака. Али то не значи да је у земљи наступио мир и спокојство. Ситуација остаје крајње сложена, и многи се плаше њеног даљег погоршавања. У разговору са нашим дописником Жином Абдулом из Ербиља ситуацију коментарише познати аналитичар, бивши члан Комитета за безбедност ирачког парламента, доктор Салех Наузад Рифат.

Терористичке снаге нису промениле ни своју стратегију, ни тактику. Оне и даље нису расположене за дијалог, не желе стабилизацију. Повлачење трупа САД даје им шансу да се испоље, и оне, треба претпоставити, ту шансу ће искористити. Тим пре што ирачке снаге безбедности за сада нису у стању да у потпуности преузму на себе одговорност за безбедност из многих разлога. Између осталог, изражава се мишљење да снаге безбедности не могу да изађу на крај са терором, између осталог и зато што међу самим војницима постоје тајни доушници терориста. Не слажем се са тим. Ако тај разлог и постоји, није главни. Главни узрок нестабилности је у одсуству националне слоге, а то значи у непостојању јаке владе у Багдаду. Американци су оставили Ирак у стању унутрашњег конфликта.

Са своје стране, главни научни сарадник Института за међународну економију и односе Георгиј Мирски такође не искључује да повлачење америчких трупа из Ирака може да доведе до таласа насиља у тој земљи.

Ради се о томе што како се Ирак креће сада ка стабилизацији, како јача његов економски положај, тачније како ситуација иде управо ка успотављању нормалне државе, тиме ће жешћи бити отпор оних снага које ни у ком случају за то нису заинтересоване. То је пре свега међународна терористичка организација Ал Каида. Ви знате да је пре неколико година управо у Ирак нагрнула друга генерација муџахедина који су својевремено ратовали против Совјетске армије у Авганистану. Ови људи ни у ком случају неће се помирити са поразом. А осим тога, ту је и онај део сунитских терориста који још увек сањају о обнови стања за време Садама Хусеина, када су Сунити владали земљом. Ови људи ће још жешће прибегавати експлозијама, терористичким нападима. Тим пре што одлично схватају да је једна ствар имати посла са америчким маринцима, друга са ирачком армијом и полицијом, које су недовољно обучене и, што је најважније, немају тај морални дух. Зато што су са једне стране терористи и припадници Ал Каиде фанатици који су срећни што могу да умру за своју ствар. Друга ствар је војска и полиција, где је много људи који сматрају да су владу за коју треба да ратују поставили Американци, тачније да је она марионетска.

Шта су добиле САД започевши овај рат? Очигледан резултат је само један - добиле су 4500 хиљаде погинулих америчких војника и стотине хиљада погинулих ирачких цивила. Зашто су погинули ови људи? Тешко да ико у Вашингтону може то јасно да објасни. И у самом Ираку нико не сматра да је рат завршен.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер