петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Москва и Варшава одвојиле економију од политике
Хроника

Глас Русије: Москва и Варшава одвојиле економију од политике

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 07. децембар 2010.

Економска сарадња између Русије и Пољске не сме зависити од политике. Ова тврдња представља лајт-мотив конференције за штампу након преговора Дмитрија Медведева и Бронислава Коморовског. Лидери двеју земаља су изразили наду да ће се овим постулатом – партнерство у економији се потчињава правилима бизниса, а не политичке коњунктуре – руководити и остале земље ЕУ.

Званична посета председника Русије Дмитрија Медведева Пољској прва је за последњих осам година. Због различитих околности односи између земаља нису били најједноставнији. У извесном тренутку чак је могло изгледати да ће напетост реторике између Москве и Варшаве сваког часа премашити дозвољени степен. Али, авионска несрећа код Смоленска, у којој је погинуо тадашњи председник Пољске Лех Качињски, не само да није продубила несугласице између земаља, већ је зближила Варшаву и Москву. Јер многи су у Русији, укључујући и Дмитрија Медведева по његовом сопственом признању, смоленску трагедију доживели као своју личну.

Дмитриј Медведев је био један од малобројних лидера, који су допутовали на сахрану Леха Качињског, без обзира на пепео, који је настао услед ерупције исланског вулкана, и који је прекрио Европу у пролеће ове године. Овај поступак су многи у Пољској оценили како заслужује. Иако не сви – на путу делегације председника Русије примећене су многобројне демонстрације с паролама: „Захтевамо истину!“ Како су објасниле пољске колеге, ови људи нису задовољни током истраживања смоленске несреће.

Уосталом, тешко је односити се озбиљно према овим демонстрацијама. Тим пре што су и руски председник и пољски лидер говорили о томе да су Москва и Варшава добиле историјску шансу за помирење.

Данас су односи између држава пуни поверења, истакао је Дмитриј Медведев на конференцији за штампу.

„То је главно, зато што све, почевши од поверења међу лидерима држава, завршавајући поверењем између грађанских друштава, представља саставни део развоја пуновредних односа између два народа. Потрудили смо се да максимално искористимо ову могућност како бисмо размотрили најразличитија питања. Дали смо интензиван старт различитим пројектима, како у области економије, тако и у области хуманитарне сарадње“, рекао је он.

Развој односа није могућ без тесне економске сарадње, укључујући и пограничну. Треба подсетити да Калињинградска област Русије има копнену границу с Пољском. И била би грешка да се не искористи потенцијал међурегионалних веза, истакао је руски председник.

„Желели бисмо да се у потпуности искористи потенцијал „Форума региона“. Огромне могућности у овој области поседују Калињинградска област и најближе пољске војводине. Сад радимо на томе да решимо читав низ питања, која постоје у овој сфери, укључујући проблеме с визама. Надам се да ће то дати свој резултат. А овај резултат неће имати значаја толико за политичаре Русије и Пољске, колико за поједине грађане, који живе с обе стране границе.“

У принципу, стране су признале да им предстоји још много рада како би односи између Русије и Пољске постали заиста добросудседски. По речима пољског председника Бронислава Коморовског, овај покрет ће више подсећати на маратонску трку него на спринтерску.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер