четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Јефтине куће у Америци плаше инвеститоре у читавом свету
Хроника

Глас Русије: Јефтине куће у Америци плаше инвеститоре у читавом свету

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 25. септембар 2010.

Проблеми на америчком тржишту некретнина постали су узрок главобоље финансијских експерата у читавом свету. Хипотекарна статистика која је јуче објављена у САД, већ је срушила берзе фондова у Европи и Азији. Експерти се сећају да је и финансијски крах 2008. започео хипотеком. Сада многи са ужасом очекују други талас кризе.

Тешкоће везане са хипотекама више од било чега другог поткопавају економију САД. Издавачка кућа Ведомости наводи податке агенције Блумберг, према којима су 8 од 9 рецесија у САД биле изазване управо са кризом у том сектору. Ипак узроци последње кризе су много шири. Како би се ублажило панично расположење у америчком друштву, изазвано догађајима од 11. септембра 2001. године, Федерални систем за резерве САД избацио је на тржиште превише практично бесплатног новца, каже члан комитета Државне думе РФ за финансијска тржишта Павел Медведев.

Американци су веома склони куповини кућа. Пошто је новца било превише, давали су га у првом реду људима који могу да врате дуг, затим онима који можда могу да врате, а можда и не. На крају су давали новац у руке онима којима уопште нису смели да дају. То је постало фундаментални разлог кризе. Јефтин новац током дуготрајног временског периода. Тако да сада видимо последице тих догађаја. Зато што се нашло превише кућа у рукама људи који не могу да врате кредит, ове куће су прешле у руке банака. Како би вратиле своје паре, банке су морале ове куће да продају. Испоставило се да их је превише, зато је тржиште нарушено.

Сада лоша статистика на тржишту некретнина у САД говори о томе да ситауција још није поправљена. Пад цена станова, слабо тржиште фондова и неспособност банака да кредитирају могу да доведу до пада укупне активности. Људима почињу да смањују плате, затим ће се још више смањити потражња, потрошачи ће почети више да штеде, компаније ће зато трпети губитке и поново смањивати инвестиције и плате.

Јасног рецепта како да се изађе из зачараног круга нема. Рецимо, политику борбе против буџетског дефицита започета у ЕУ и још до недавно топло дочекана у свету, сада многи експерти називају неразумном. Пораст у индустријској сфери и сфери услуга осетно се смањио, а поверење инвеститора према зони евра је пало. И вероватније у тим узроцима, а не у лошој статистици око тржишта некретнина у САД, крије се опасност од новог таласа финансијске кризе, сматра шеф катедре Међународних девизно-финансијских односа Високе школе економије Владимир Јевстигњејев.

Тешкоће на тржишту некретнина у САД неће довести до другог таласа кризе. Опасност од кризе ја видим не сада, већ приближно за 5-7 година. Она ће бити везана за невероватно велике суверене дугове, нагомилане како у САД, тако и у зони евра. И ова криза ће бити много јача него актуелна.

Између осталог, економија није математика. И при једнаким полазним подацима у разним случајевима резултат може да буде различит. Али инвеститори су поново замрли, очекујући повољан сигнал за даља ризична улагања.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер