четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Импотентна опозиција омогућила Лукашенку четврти мандат
Хроника

Глас Русије: Импотентна опозиција омогућила Лукашенку четврти мандат

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 21. децембар 2010.

Белоруска опозиција је помогла Александру Лукашенку да поново победи на председничким изборима, одржаним у недељу. Већина аналитичара тврди да је понашање алтернативних кандидата за време изборне кампање – до и после избора – необјашњиво.

Ево кратке хронике недељних догађаја у Белорусији. Актуелни председник побеђује на изборима у првом кругу. Према подацима ЦИК, за Александра Лукашенка је гласало више од 79% бирача. На другом месту је кандидат „против свих“ са 6% бирача. Затим следе опозициони кандидати. Опозиција не верује у овакве резултате избора и митингује у центру Минска, покушава да уђе у владину зграду. Специјалне снаге јој дају до знања да се тако не ради у демократском друштву.

Званично резултати избора још нису објављени, ЦИК пребројава последње гласове. А посматрачи говоре о првим резултатима. Представници ОЕБС-а су рекли убрзо после затварања изборних места да су у целини задовољни. Све је било боље него прошли пут. Али у понедељак је шеф мисије Бироа за демократске институције ОЕБС-а Герт Аденс изјавио да је немогуће дати позитивну оцену изборима. Он је рекао: „Озбиљно сам разочаран начином на који су гласови пребројавани након затварања изборних пунктова“.

Руски посматрачи су такође приметили степен „нетранспарентности“ у процесу пребројавања, али предлажу да се не жури са закључцима. Ипак, новинари су људи упорни. Они су питали и председника Русије да ли Москва признаје белоруске изборе? На шта је Дмитриј Медведев одговорио: „Прво, избори у Белорусији су унутрашња ствар Белорусије. Друго, колико је мени познато, званични резултати још нису објављени, и треба сачекати шта ће ЦИК да каже“.

Победа Лукашенка се могла предвидети. И реакција људи који су изашли да митингују није изазвана самом чињеницом победе, већ превеликом разликом у гласовима, сматра експерт Института за земље ЗНД Михаил Александров:

„Није се очекивао тако велик резултат. То је, наравно, изазвало протестне акције. Сви су мислили да ће бити и други круг гласања. Али тако значајна разлика у гласовима је подстакла неверицу у поштено пребројавање.“

Овако или онако, доказа за да су избори намештени нема. Али чињеница је да предизборна трка није прошла поштено. Лукашенко је, наравно, искористио административни ресурс. Али главно је да опозиција није могла да се покаже као озбиљна конкуренција, сматра директор Међународног института за политичке експертизе Јевгениј Минченко:

„Основни разлог због које је Лукашенко добио тако велик проценат гласова – апсолутна импотенција, неспособност представника опозиције. Сви кандидати су имали бесмислене изборне кампање. Зато су и резултати такви. Шта више, мене је зачудило агресивно понашање неких кандидата после објављивања прелиминарних резултата.“

Ситуација у Минску остаје замршена. Запад највероватније неће признати изборе. Лукашенко неће одустати од власти. А неки његови спољнополитички кораци су створили проблеме у односима са Русијом. Па ипак Дмитриј Медведев је у понедељак још једном нагласио да је Белорусија за Русију једна од најближих земаља. Два народа су повезана историјом, културом, десетинама хиљада невидљивих економских нити, рођачким и пријатељским везама. Па ко год био на власти.

Белорусија – ноћ после избора

Централна изборна комисија изјављује да све што се догодило после избора нема никакве везе са изборном процедуром. Ипак, управо због протестне акције опозиције, објављивање резултата је одложено: чланови ЦИК су дуго седели у мраку и нису могли да раде. Ипак гласови су пребројани. Резултате избора је саопштила шеф ЦИК Лидија Јермошина:

За Лукашенка Александра Григорјевича је гласало 5.122.866 бирача, или 79,67%. За Некљајева Владимира Прокофјевича – 113.747 бирача или 1.77%. Сањиков Андреј Олегович је сакупио 2.56% или 164 хиљаде бирача је за њега гласало.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер