Početna strana > Hronika > Glas Rusije: Evropa se boji da će građanski rat u Libiji trajati godinama
Hronika

Glas Rusije: Evropa se boji da će građanski rat u Libiji trajati godinama

PDF Štampa El. pošta
petak, 26. avgust 2011.

Najnoviji događaji u Libiji – osvajanje prestonice zemlje od strane opozicionih snaga, tajanstveni nestanak samog Gadafija i nekih članova njegove porodice, sasvim realna pretnja da će se građanski rat nastaviti i prvi koraci Nacionalnog prelaznog saveta – ostaju u centru pažnje svetskih medija. U ovoj situaciji postavljaju se pitanja o posebnom odnosu Francuske prema događajima u Libiji. O tome je naš dopisnik razgovarao u intervjuu s Filipom Moro Defaržem (Philippe Moreau Defarge), profesorom Francuskog Instituta za međunarodne odnose (IFRI).

- Francuska se prilično duboko zaglibila u Libiji i njena pozicija tamo je potpuno jasna, između ostalog, treba učiniti sve što je moguće kako bi se libijskom narodu pomoglo da svrgne režim pukovnika Gadafija. Iako je pozicija Francuske podvrgnuta jakoj kritici, ona je mnogo učinila za pad Gadafijevog režima.

Događaji u Libiji još uvek izazivaju vrlo ozbiljnu zabrinutost. I ova zabrinutost navodi Francusku i druge zapadne zemlje da se boje toga da će građanski rat u Libiji trajati još mesecima, a možda i godinama. Evo zbog čega je jako važno da Libija što je moguće brže stekne stabilnost, čak i pored toga što su danas tamo srušene sve strukture vlasti. Tamo nema političkih partija koje je rasterao pukovnik Gadafi, nema potrebnih kadrova. Treba pod hitno rešavati pitanja kako izgraditi stabilnu Libiju kojom može da se upravlja, kad za to tamo još uvek nema potrebnih uslova. Predstojeća Konferencija u Parizu treba da pokaže Libijcima spremnost da im se pomogne i da počne tamo da obnavlja institucije vlasti. Osim toga, u Parizu će im biti ukazano na to da treba da se ponašaju odgovorno, odnosno da ne treba da svode stvari na obračune, da prestanu da se ubijaju, što je naravno izuzetno teško učiniti, pošto je Libija još uvek zahvaćena građanskim ratom, Libijci imaju mnogo oružja, oružje je praktično po celoj zemlji, a u tim uslovima je vrlo teško uspostaviti mir u Libiji. Međutim, to je samo prva etapa u preporodu buduće napredne Libije.

Kao što je poznato Nacionalni prelazni savet je već izrazio spremnost da obnovi saradnju sa zapadnim i arapskim zemljama, samo ne s Kinom, Rusijom ili s Brazilom. Međutim, u budućnosti će promeniti svoj odnos prema Rusiji, Kini i Brazilu. NPS je privremena struktura i u budućnosti mnogo toga treba da se promeni.

(Glas Rusije)