петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Русије: Да ли је египатско-либијски сценарио могућ у Ираку?
Хроника

Глас Русије: Да ли је египатско-либијски сценарио могућ у Ираку?

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 03. март 2011.

Протести који су у току последњих недеља захватили арапски Исток и Африку, преплавили су и Ирак. Први талас митинга захватио је 17 градова земље прошлог петка, нови налет се такође обећава у петак – 4. марта. Засад власти успевају да контролишу ситуацију. Међутим, степен сукоба загрева висок ниво корупције. 25. фебруара је на масовне демонстрације изашло на хиљаде Ирачана. Није прошло без насиља: у сукобима с полицијом погинуло је 16 људи, преко 130 је рањено.

Треба истаћи да је влада Ирака на експлозију народног негодовања реаговала оперативније и адекватније од власти суседних земаља. На састанку посвећеном немирима, који су се догодили у петак, ирачки премијер Нури ал Малики је кабинету дао 100 дана да докаже своју професионалну ваљаност. Министри ће сад лично одговарати за све што се дешава у њиховом надлештву, између осталог, за сваки случај корупције и непотизма.

Ипак, нису само социјално-економски проблеми узрок народних немира, истакао је у интервјуу за „Глас Русије“ старији сарадник Института за познавање Истока РАН Борис Долгов.

„Дубљи разлог ових појава је незадовољство значајног дела становништва овом „фасадом“ демократије, која битан део становништва одстрањује од учествовања у друштвено-политичком животу. Расте грађанска самосвест друштва у арапским земљама. Млади људи користе модерна средства за добијање информација и интернет, прилично су образовани. И они желе да уживају слободе које виде у најразвијенијим земљама света. Ипак, овај протестни покрет је засад у доброј мери стихијски. Мислим да се у најближој будућности не може говорити о томе да ће ови догађаји уродити неким плодом, који видимо у Тунису и Египту. „

Истаћи ћемо да се и шиитска опозиција у Ираку понаша прилично мирно, она се чак уздржала од учествовања у демонстрацијама. Уместо тога њен лидер Муктада ас-Садр је у понедељак објавио почетак општенародног референдума, који је назван „Недеља гласа народа“. На улицама Багдада и у другим ирачким градовима подигнути су шатори, у којима сваки становник земље може да изрази своје мишљење о раду државних структура и о томе како да се он побољша. По речима ас-Садра, влади Нурија ал-Маликија, која је формирана крајем децембра 2012. године треба дати шест месеци да удовољи захтевима народа. Ако за пола године, колико јој је дато, влада не изађе на крај са задатком, чека је „права народна револуција“. Тако да се египатско-либијски сценарио у Ираку одлаже. Међутим, не задуго.

(Глас Русије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер