Početna strana > Hronika > Glas Amerike: Porast islamofobije u SAD
Hronika

Glas Amerike: Porast islamofobije u SAD

PDF Štampa El. pošta
utorak, 14. septembar 2010.

Imam Fejsal Abdul Rauf, lider organizacije koja planira da izgradi islamski centar blizu mesta gdje su nekada bile kule Svetskog trgovinskog centra, smatra da je spor u pogledu te lokacije prerastao u izuzetno ozibljnu debatu. Rauf je istakao da se mnogo veća kontroverza sada tiče islama u Americi odnosno, kako je naveo, odnosa između njegove voljene vere i voljene zemlje.

Verski lideri i analitičari inače često ukazuju na porast islamofobije u Sjedinjenim Državama. Strah od islama je, kako navode, možda i veći nego što je bio odmah nakon terorističkih napada 11. septembra, što je navelo predsednika Baraka Obamu da nedavno pozove na versku toleranciju.

Devet godina nakon terorističkih napada, animozitet prema muslimanima u SAD i dalje je prisutan. DŽamije su često mete vandala, dok je taksista u Njujorku nedavno napadnut nožem nakon što je priznao da je musliman. Amerikanka islamske vere, Danet Zagari Mask, kaže da ju je stranac nedavno optužio da se oblači kao terorista. Ona međutim ističe da više strahuje za decu u svojoj zajednici nego za sebe.

“Odrasla sam i mogu da izađem na kraj sa takvom vrstom neprijateljstva. To je međutim veoma teško objasniti deci koja tek razvijaju osećaj samopoštovanja. Ne želimo da deca islamske vere dele svet na nas i njih. Svi smo ljudi.”

Pojedini Amerikanci priznaju da gaje neprijateljska osećanja prema islamu.

"Videli ste šta su uradili 11. septembra. Hteli su da nam oduzmu slobodu. Dok smo pokušavali da radimo i živimo mirno, oni su došli i napali nas”, kaže turista iz Oregona Ričard Pulen.

Veliki broj ljudi, koje je Glas Amerike anketirao, međutim zastupa potpuno drugačiji stav.

"Svi bi trebalo da slave raznolikost Amerike. Hrišćani, jevreji, muslimani, budisti, sajentolozi - stvarno nije važno”, smatra stanovnik Merilenda, Tod Hefert.

"Ova zemlja prihvata imigrante svih vera i iz svih zemalja. Ne treba se bojati druge kulture, samo zato što je drugačija”, kaže Mandžit Singa iz Vašingtona.

Organizator izgradnje islamskog centra i džamije blizu takozvane “nulte tačke”, imam Feisal Abdul Rauf, međutim smatra da je islamofobija u zemlji u porastu.

“Kako biste drugačije opisali napade na džamije širom zemlje. O muslimanima govore kao da nisu Amerikanci. Jesmo. Mi smo doktori, bankari, taksisti, vlasnici radnji, advokati odnosno deo američkog društva.”

U svetlu pojačanih tenzija podstaknutih oštrom debatom o izgradnji centra, te kontroverzom u pogledu kasnije otkazanih planova pastora manje crkve na Floridi da spali primerke Kurana, lideri vodećih religija u Sjedinjenim Državama pozvali su na versku toleranciju. Tom pozivu pridružio se i predsednik Barak Obama.

"Mislim da je od apsolutnog značaja da velika većina Amerikanaca ostane verna onom najboljem što imamo - verovanju u versku toleranciju, sa jasnom idejom o tome ko su naši neprijatelji. Naši neprijatelji su al Kaida i njeni saveznici koji pokušavaju da ubiju nas, ali su ubili više muslimana od bilo kog drugog na svetu”, podsetio je Obama.

Pojedini analitičari pak ukazuju na činjenicu da su i druge religije bile diskriminisane tokom američke istorije, uprkos ustavnom pravu na slobodu verskog izražavanja. Stoga veruju da će i islamofobija biti privremena.

"Mala crkva sa Floride sa 30 članove ne predstavlja Sjedinjene Države. Njih predstavljaju stotine, ako ne i hiljade džamija i islamskih centara koji napreduju u ovoj zemlji. Islamske škole, u kojima su ljudi slobodni da praktikuju svoju veru, su veoma retke u ostatku sveta. To je Amerika i njena budućnost”, ukazuje analitičar Čarls Hejns.

Za američke porodice islamske vere, budućnost bez neprijateljskih osećanja prema muslimanima, je više nego dobrodošla.

(VOA)