четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Пораст исламофобије у САД
Хроника

Глас Америке: Пораст исламофобије у САД

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. септембар 2010.

Имам Фејсал Абдул Рауф, лидер организације која планира да изгради исламски центар близу места гдје су некада биле куле Светског трговинског центра, сматра да је спор у погледу те локације прерастао у изузетно озибљну дебату. Рауф је истакао да се много већа контроверза сада тиче ислама у Америци односно, како је навео, односа између његове вољене вере и вољене земље.

Верски лидери и аналитичари иначе често указују на пораст исламофобије у Сједињеним Државама. Страх од ислама је, како наводе, можда и већи него што је био одмах након терористичких напада 11. септембра, што је навело председника Барака Обаму да недавно позове на верску толеранцију.

Девет година након терористичких напада, анимозитет према муслиманима у САД и даље је присутан. Џамије су често мете вандала, док је таксиста у Њујорку недавно нападнут ножем након што је признао да је муслиман. Американка исламске вере, Данет Загари Маск, каже да ју је странац недавно оптужио да се облачи као терориста. Она међутим истиче да више страхује за децу у својој заједници него за себе.

“Одрасла сам и могу да изађем на крај са таквом врстом непријатељства. То је међутим веома тешко објаснити деци која тек развијају осећај самопоштовања. Не желимо да деца исламске вере деле свет на нас и њих. Сви смо људи.”

Поједини Американци признају да гаје непријатељска осећања према исламу.

"Видели сте шта су урадили 11. септембра. Хтели су да нам одузму слободу. Док смо покушавали да радимо и живимо мирно, они су дошли и напали нас”, каже туриста из Орегона Ричард Пулен.

Велики број људи, које је Глас Америке анкетирао, међутим заступа потпуно другачији став.

"Сви би требало да славе разноликост Америке. Хришћани, јевреји, муслимани, будисти, сајентолози - стварно није важно”, сматра становник Мериленда, Тод Хеферт.

"Ова земља прихвата имигранте свих вера и из свих земаља. Не треба се бојати друге културе, само зато што је другачија”, каже Манџит Синга из Вашингтона.

Организатор изградње исламског центра и џамије близу такозване “нулте тачке”, имам Феисал Абдул Рауф, међутим сматра да је исламофобија у земљи у порасту.

“Како бисте другачије описали нападе на џамије широм земље. О муслиманима говоре као да нису Американци. Јесмо. Ми смо доктори, банкари, таксисти, власници радњи, адвокати односно део америчког друштва.”

У светлу појачаних тензија подстакнутих оштром дебатом о изградњи центра, те контроверзом у погледу касније отказаних планова пастора мање цркве на Флориди да спали примерке Курана, лидери водећих религија у Сједињеним Државама позвали су на верску толеранцију. Том позиву придружио се и председник Барак Обама.

"Мислим да је од апсолутног значаја да велика већина Американаца остане верна оном најбољем што имамо - веровању у верску толеранцију, са јасном идејом о томе ко су наши непријатељи. Наши непријатељи су ал Каида и њени савезници који покушавају да убију нас, али су убили више муслимана од било ког другог на свету”, подсетио је Обама.

Поједини аналитичари пак указују на чињеницу да су и друге религије биле дискриминисане током америчке историје, упркос уставном праву на слободу верског изражавања. Стога верују да ће и исламофобија бити привремена.

"Мала црква са Флориде са 30 чланове не представља Сједињене Државе. Њих представљају стотине, ако не и хиљаде џамија и исламских центара који напредују у овој земљи. Исламске школе, у којима су људи слободни да практикују своју веру, су веома ретке у остатку света. То је Америка и њена будућност”, указује аналитичар Чарлс Хејнс.

За америчке породице исламске вере, будућност без непријатељских осећања према муслиманима, је више него добродошла.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер