петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Нови став САД о Египту
Хроника

Глас Америке: Нови став САД о Египту

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 09. фебруар 2011.

Током протеклих недеља, амерички став према сучељавању египатских демонстраната и владе у Каиру се мењао. Сједињене Државе су јуче подржале разговоре египатског потпредседника Омара Сулејмана и представника опозиционих група и спорији процес од оног за који се Вашингтон раније залагао. Један од аналитичара је то прокоментарисао речима „нови дан, још две америчке политике“.

Многи демонстранти против владе су подигли шаторе на Тргу Тахрир, односно нешто трајнији смештај за, како кажу, могући дужи боравак на том простору, док настављају да траже оставку председника Хоснија Мубарака.

Сједињене Државе су на почетку назвале Египат стабилном земљом која ради на реформи. Потом је председник Обама почео да врши притисак да транзиција почне одмах. Прошлог петка, медији су известили да су амерички и египатски представници разговарали о скорој Мубараковој оставци. Председник Египта је требало да се одрекне власти и преда је прелазној влади на челу са потпредседником Омаром Сулејманом. Међутим јуче, администрација изгледа да се предомислила, што је наговестио и портпарол Беле куће Роберт Гибс.

 „Ово је почетак процеса – процеса за који знамо да ће обухватити низ корака.“

Слично је рекао и портпарол Државног секретаријата Пи Џеј Кроли.

„Улога председника Мубарака сада зависи од њега и египатског народа.“

Дејвид Отавеј, који ради у Центру „Вудро Вилсон“, фрустриран је контрадикторним саопштењима.

„Искрено се питам да ли они процењују сложеност уношења промена у уставне оквире.“

Према важећем Уставу, уколико председник Мубарак поднесе оставку, власт би преузео председник Парламента и избори би били заказани у року од 60 дана. Стручњак за Блиски исток Вилиам Добсон каже да се Египатска влада, чак и ако Сулејман буде водио примопредају власти, можда неће много разликовати.

„Свргавање Мубарака није исто што и промена египатске владе. И даље остајете са војним режимом који може да изабере новог Мубарака да води и буде лице режима. То постаје нешто врло привлачно, јер људи могу да стекну осећај да су стварно променили режим, мада су у ствари то исти генерали.“

Отавеј каже да би то за Блиски исток било нормално.

„У арапском свету нема примера да је арапска армија родила демократију.“

Отавеј сугерише да Обамина администрација јавно објави рокове за одређене реформе. Тек тада, указује он, демонстранти ће осетити да неко чује њихове бриге и да се спроводе промене.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер