петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Криза у Дубаију изазвала потресе на светским тржиштима
Хроника

Глас Америке: Криза у Дубаију изазвала потресе на светским тржиштима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. новембар 2009.

Берзански индекси на Волстриту забележили су мањи пад, док су се европска тржишта незнатно опоравила од почетних губитака изазваних вешћу да је Дубаи затражио да му се одложи плаћање дуга од 60 милијарди долара. Највећи губици били су на азијским берзама и то близу 5 одсто у Хонг Конгу и Јужној Кореји.

Нове потресе на светским тржиштима подстакла је вест да је државна инвестициона компанија “Дубаи Ворлд” затражила од кредитора да јој до маја одложе плаћање дуга од 60 милијарди долара. Коментаришући финансијску ситуацију у Дубаију, британски премијер Гордон Браун казао је да се тај проблем може решити.

"Задовољни смо што због постојећих аранжмана и механизама можемо да пратимо ситуацију и осигурамо да је реч о нечему што се може обуздати и што је ограничено. Верујем да ћемо бити сведоци сличних ствари наредних месеци док светска економија поново расте. Реч је међутим о проблему који се може решити.”

Дужничка криза Дубаија повећала је страховања да би поједине банке могле додатно да ограниче позајмљивање, што би успорило економски опоравак. Међународне банке такође би могле да претрпе велике губитке, уколико дуг не буде враћен. Иако инвеститори све више верују да се последице кризе у Дубаију могу обуздати, експерти наводе да она ипак показује рањивост глобалне привреде упркос недавним наговештајима опоравка.

"То показује да ће бити накнадних последица финансијске кризе, која је стварно тешко погодила глобалну економију прошле јесени. Још постоје негативни ефекти и ово је пример о каквим последицама је реч. Такође показује да је глобални систем, иако у бољој ситуацији него прошле године, још увек нестабилан. Мислим да можемо да очекујемо више накнадних последица попут ових, док покушавамо да решимо хаос настао након финансијске кризе”, кажеДејв Канзас из Волстрит Журнала.

Аналитичари предвиђају да ће дугорочне последице проблема с којима се Дубаи соучава бити јасније наредне седмице, када се нормализује трговина на Волстриту. Америчка тржишта су данас, због празника Дана захвалности, радила скраћено време.

Дубаи се последњих година значајно проширио, захваљујући амбициозним пројектима попут острва у облику палме и највећег облакодера у свету. Мрежа под контролом и подршком државе позната под називом "Корпорација Дубаи" - је због тога у минусу од 80 милијарди долара и емирату ће можда бити потребна додатна помоћ од нафтом богатог суседа Абу Дабија, седишта Уједињених Арапских Емирата.

"Поставља се међутим питање да ли ће Абу Даби притећи у помоћ Дубаију. Тренутно се чини да је Абу Даби одлучио да мало сачека, због чега ће све банке у Лондону, Њујорку и другим крајевима света морати да покушају да реше овај прилично велики дуг од 60 милијарди долара”, наглашава Канзас.

Инвеститори такође прате развој догађаја на валутним тржиштима, након што је вредност долара у једном тренутку пала на најнижи ниво у односу на јен у последњих 14. година. Нафта је такође нагло пала на близу 76 долара за барел пошто су улагачи окренули ледја ризичним куповинама робе.

(VОА)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер