петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Европљани протестују против штедње, траже улагања и нова радна места
Хроника

Глас Америке: Европљани протестују против штедње, траже улагања и нова радна места

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. септембар 2010.

Европљани, они који живе од свога рада, не желе стезање кајшева какво им приређују владе. Уместо кресања фондова, траже улагања, нова радна места и могућности. Такве пароле су данас носили демонстранти широм Европе - од Грчке до Латвије, а централне демонстрације су биле пред седиштем европских институција у Бриселу.

Десетине хиљада демонстраната су се окупиле у Бриселу на тргу пред европским институцијама, долазећи возовима, аутобусима, метроом, пешице, тражећи да се европске владе и централне институције Уније, „престроје” у политици какву воде и да коначно за насталу кризу престану кажњавати раднике, већ оне који су је изазвали.

"Од како је уведен еуро, Белгија и остале европске државе су у сталном дефициту и мислимо да није право да људи са ниским примањима плаћају дуг државе. То би требале радити банке", сматра Евелин Фонси из белгијског града Шарлероа.

Иза демонстрација у Бриселу стоји Европска унија синдиката, која је на овај начин желела скренути пажњу Европској комисији и националним владама да пут којим иду води кризи какву је свет већ видео 30-тих.

"Не посежите за стезањем кајша, не чините шта су чинили ваши претходници тридесетих година, не режите све фондове и инвестиције у исто време, јер тиме ћете добити исто што су они добили 30-тих", истакао је шеф Европске уније синдиката, Џон Монкс.

А готово у исто време и готово на истом месту, Европска комисија је презентирала нови пакет мера економске управе, где би се ригорозније пратио буџетски баланс чланица еуро-зоне и у случају уласка у црвено, готово аутоматски примењивале санкције. Тај план тек чека, верује се, жучна расправа међу двадесетседморицом, не мање драматична од данашњих збивања на бриселским улицама.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер