петак, 10. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Договор о европској финансијској контроли
Хроника

Глас Америке: Договор о европској финансијској контроли

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 04. септембар 2010.

Белгијски министар за финансије, Дидије Рејндер задовољан што је најзад постигнут договор о контроли финансијских институција унутар ЕУ

Након мјесеци преговора, Европљани су касно синоћ дошли до споразума о заједничкој контроли финансијских институција. Успостављене су специјалистичке агенције и посебан управни одбор, на чијем ће челу бити садашњи предсједник Европске централне банке и који ће бити, како је речено "контролни торањ и радар" могућих финансијских криза у будућности.

После дугих мјесеци преговора, коначно су се три европске стране - Парламент, Комисија и европске чланице, договориле како заједнички преуприједити будуће финансијске потресе, имајући болно искуство још увијек живе финансијске и економске кризе. Почетна тачка, око које није било неспоразума, је била да се заједнички морају предузети мјере које ће заштити Европу од сличног искуства.

Међутим, све остало је било под знаком питања: како и колико и на који начин имати контролу, а да се чланице не осјећају контролисаним? Договорено је, што још треба добити и формалну потврду Паламента, да се формира тијело које ће бити нека врста управног одбора за надгледање кризних финансијских ситуација, као и три попратне агенције које ће конкретно пратити рад великих европских банака и осигуравајућих организација. На почетку ће први човјек тог контролног система бити актуелни предсједник Европске централне банке, али ће, након пет година, његов рад бити анализиран, а евентуално, та позиција уступљена неком другом.

"Треба нам механизам и финансијска ахитектура која ће боље штити градјане, штедише и пореске обвезнике. Треба нам систем контроле, повјерење у националне супервизоре као и конретна средства у рукама. Све то је укључено у овај споразум како би заштита Европљана била боља", рекао је европски комесар за унутрашње тржиште, Мишел Барније.

Министар финансија Белгије и предсједавајући Вијећа министара ЕУ, Дидије Рејндер додаје:

"Ријеч је о привременом споразуму, јер још увијек радимо на тексту, а потом ће споразум у руке добити Парламет, Комисија и министри финансија. Свакако ми је драго да смо успјели ово постићи. Белгијско предсједништво од 1. јула покушава да ради колико је могуће како бисмо дошли до овог споразума."

Економски експерти су уздржани у реакцији на постигнурти споразум, чекајући његово формално доношење када потпис на докуменат ставе и министри финансија ЕУ, чији скуп је заказан за почетак наредне седмице.

(VOA)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер