петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глас Америке: Број оболелих у САД чини четвртину укупног броја заражених у свету
Хроника

Глас Америке: Број оболелих у САД чини четвртину укупног броја заражених у свету

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 29. јул 2020.

Пандемија коронавируса шири се Сједињеним Државама. Потврђено је близу 4,3 милиона случајева – док је од последица вируса преминуло више од 148.000 људи. Према подацима Универзитета Џонс Хопкинс број оболелих у САД-у – чини четвртину укупног броја заражених коронавирусом у свету.

Раст броја оболелих допринео је новим затварањима послова у бројним државама. Локалне власти наводе да ће реаговати против оних који се оглушују о норме физичког дистанцирања, наводи Глас Америке.

Град Сент Луис ограничио је масовна окупљања грађања на највише педесет учесника и донело одлуку о ранијем затварању барова.

Масовна окупљања брину Дебору Брикс - саветницу у тиму Беле куће за борбу против Ковида 19. "Сведоци смо оног што се дешава на југу. Верујемо да постоје државе које морају да затворе барове", упозорила је Брикс.

Такође, гувернер државе Њујорк Ендрју Куомо, критковао је организаторе и учеснике концерта на Хемптонсима који се нису придржавали основних норми сузбијања коронавируса. "Згрожен сам. Секретријат за здравство ће спровести истрагу. Нећемо толерисати нелегалне и несмотрене ризике по здравље јавности", написао је Куомо на друштвеној мрежи Твитер.

Организатори догађаја наглашавају да су следили смернице Центара за контролу и превенцију болести и уложили све напоре да се обезбеди држање физичке дистанце.

На Флориди је приведен власник једне теретане због сумње да су у објекту у неколико наврата кршене антипандемијске мере. Аргумент који је изнео у своју одбрану био је да клијенте није могуће приморати да носе маске.

У држави Алабама више од четрдесет грађана било је позитивно на коронавирус пошто су протекле седмице присуствовали верској служби коју је организаовало више цркви.

Коронавирус је уздрмао и бејзбол лигу – свега четири дана након почетка такмичења. Три утакмице су одложене пошто је више од дванаест играча и чланова стручног штаба тима Мајами Марлинс оболело. Дон Матингли, менаџер тима, међу онима је који се питају да ли ће се сезона уопште и наставити. "Свакодневно се суочавамо са ризицима. Поштено је рећи да су момци забринути", рекао је Матингли. Комесар Лиге Роб Манфред млађи ситуацију упоредио је са ноћном мором. Ипак указао је и на трачак оптимизма. "Увели смо протколе да бисмо омогућили наставак утакмица. Мислимо да можемо да очувамо безбедност људи наставимо да играмо утакмице", навео је Манфред.

У међувремену, водећи експерт за заразне болести доктор Ентони Фаучи изјавио је за мрежу АБЦ да неке поруке које је Трампова администрација упутила јавности нису увек биле у складу са извештајима које је он добијао од људи у првим редовима борбе против вируса о проблемима попут недостатака заштитне опреме.

"На састанцима радне групе чујемо да је тај проблем решен, па ипак кад одете у болнице још увек чујете о тим несташицама. Морам да буде искрен, не умем то да објасним", рекао је Фаучи.

Има и охрабрујућих вести у трци за развој вакцине против коронавируса, након што је компанија Модерна започела трећу фазу клиничких тестова. Фармацеутска компанија Фајзер је најавила да улази у последњу фазу тестирања своје вакцине и да очекује да ће тестирати 30.000 људи. Ако то буде успешно и вакцина одобрена њихов циљ је да до произведу сто милиона доза.

"Сада истражујемо безбедност и ефикасност вакцине, односно да ли може да спречи Ковид 19. Ово је истраживање које ће дати кључне податке потребне да се заправо добије дозвола за дистрибуцију вакцине”, изјавио је Фил Дормицер – потпредседник компаније Фајзер.

У међувремену, у Конгресу се води још једна трка са временом. Тридесет милиона Американаца на рубу је губитка важних олакшица за незапослене. Републиканци предлажу да се Американцима поново исплати 1.200 долара. Међутим, желе да смање недељну надокнаду незапосленима са 600 на 200 долара. Демократе, са друге стране, настоје да буде задржан стари ниво надокнаде до 2021.

(Глас Америке)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер