петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Глад прети источној Африци, 730 деце преминуло ове године због неухрањености у Сомалији
Хроника

Глад прети источној Африци, 730 деце преминуло ове године због неухрањености у Сомалији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 14. септембар 2022.

 Рог Африке опустошен је најгором сушом у последње четири деценије која је десетковала усеве и стоку и, милионе људи и деце довела на ивицу глади.

После наглог скока цена житарица, горива и ђубрива услед руске инвазије на Украјину, хуманитарне организације упућују нове апеле за помоћ и упозоравају на тешке последице климатских промена, преноси Радио слободна Европа (РСЕ) писање светских медија. Организације за помоћ кажу да им недостају средства за спречавање глади у источној Африци, јер су неуспели усеви и угинућа стоке услед суше погоршани забраном извоза из суседних земаља, као и високим ценама хране у свету, које су око осам одсто више него пре годину дана.

УНИЦЕФ је прошле недеље навео да је ове године око 730 деце умрло у сомалијским центрима за лечење неухрањености. Процењено је да се 50 милиона људи суочава с акутном несигурношћу хране широм истока Африке, укључујући Кенију, Етиопију, Судан и Јужни Судан.

Светска метеоролошка организација недавно је упозорила да климатске промене несразмерно тешко погађају Африку, која је одговорна за само два до три одсто глобалних емисија штетних гасова.

Хуманитарне организације процењују да је скоро половини становништва Сомалије потребна хитна помоћ за лечење, спречавање акутне потхрањености и смртних случајева повезаних с глађу, те траже хитну помоћ за спречавање глади у тој земљи. Глад у Сомалији је последњи пут проглашена 2011. године, када је умрло више од 250.000 људи и после чега су многи критичари истакли да је проглашење глади дошло прекасно, као и да би раније упозорење брже покренуло међународну заједницу, пише Вашингтон пост, нагласивши да свет поново игнорише вишемесечна упозорења о ситуацији на истоку Африке.

Проглашење глади је, написао је лист, специфичан и редак догађај који обично доносе Уједињене нације и националне владе након података да више од 20 одсто домаћинстава у земљи има екстремне недостатке у храни, отприлике трећина деце доживљава акутну потхрањеност, а две особе од сваких 10.000 умиру сваки дан од глади, пренела је Бета.

У априлу су УН упозориле да је 1,4 милиона деце млађе од пет година акутно потхрањено. У мају је за најмање 213.000 људи у централном региону наведено да су у „катастрофи” док су, наводи Вашингтон пост, летос хуманитарне организације подигле аларм, наводећи податке о распрострањеној глади и указујући на недостатак међународне подршке.

Сомалија је пре рата у Украјини добијала 90 одсто пшенице из Русије и Украјине. Прва велика пошиљка украјинског жита, након што су преговори ублажили руску блокаду, стигла је до истока Африке почетком септембра. Међутим, како је истакао Вашингтон пост, штета учињена у региону који зависи од тог увоза је дубока и трајна.

Амбициозни циљ који су светски лидери зацртали пре седам година „да до 2030. окончају глад у свету”, сада делује удаљенији него икад, оценили су уредници Гардијана.

УН процењују да је у свету број људи који су само корак од глади скочио са 135 милиона у 2019. на 345 милиона. Две трећине оних који су прошле године погођени глађу биле су жене. Поред упозорења да је у Сомалији глад „на вратима”, подаци указују да је широм рога Африке опустошеног сушом око 22 милиона људи изложено гладовању.

Вишеструки сукоби и климатски шокови већ су утицали на кризу и пре почетка пандемије после које су резерве многих земаља исцрпљене и многе се нису опоравили, истиче Гардијан уз суморне оцене да ће 2023. криза вероватно бити гора.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер