петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гинтер Етингер против редукције гасних аранжмана ЕУ са Русијом
Хроника

Гинтер Етингер против редукције гасних аранжмана ЕУ са Русијом

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. април 2014.

Eвропски комесар за енергетику Гинтер Етингер је данас изразио противљење да се редукују гасни аранжмани ЕУ са Русијом у наредних неколико година и заложио се за диверзификацију снабдевања гасом.

Русија је велики европски снабдевач гасом, а раст тензија с том земљом је изазвао забринутост због могућих поремећаја руских испорука тог енергента, преноси АП.

У интервјуу за немачки лист "Велт ам Зонтаг", Етингер је признао да постоји ризик да Русија због неплаћених рачуна смањи испоруке гаса Украјини, која је важна транзитна земља.

Он је, међутим, истакао како постоји сагласност "да сектор гаса не буде приоритет у могућим економским санкцијама - било с европске, било с руске стране".

Етингерова саветница за штампу Сабине Бергер је данас за Итар-Тас изјавила како ЕУ изградњу Јужног тока не види као приоритет.

Она је истакла да ће се око организације и преговарања о Јужном току свакако имати у виду "општи контекст односа између Русије и ЕУ".

У радној групи за Јужни ток, оформљеној раније ове године, размењују се мишљења о техничим и правним аспектима тог пројекта, али тренутно о томе нема преговора на политичком нивоу, наглашава Бергерова.

Она је рекла да ће Европска комисија у преговорима о Јужном току са Русијом заступати шест држава - Мађарску, Бугарску, Хрватску, Словенију, Аустрију и Грчку, као и Србију.

Руски министар енергетике Александар Новак је у петак потврдио како је пројекат Јужног тока имплементиран у сагласности са међувладиним споразумима. Он је такође подвукао да је поводом тог пројекта његово министарство било укључено у консултације с представницима Европске комисије.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер