субота, 21. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гидеон Грајф "ревидира" извештај о Сребреници: Моја је грешка, број од 8.000 жртава не треба доводити у питање
Хроника

Гидеон Грајф "ревидира" извештај о Сребреници: Моја је грешка, број од 8.000 жртава не треба доводити у питање

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 22. јануар 2022.

Израелски историчар Гидеон Грајф, оптужен за порицање геноцида, ревидираће контроверзни извештај о ратним злочинима који је написао у име националиста, босанских Срба. Критичари овај потез називају "контролом штете", након вишемесечне контроверзе око извештаја о масакру у Сребреници 1995. године.

Како пише израелски "Харец", Грајф се сада слаже да су снаге босанских Срба у Сребреници 1995. убиле 8.000 босанских Муслимана.

- Објавићемо појашњење извештаја у наредним недељама - рекао је професор Грајф за "Харец", додајући да ће нови документ одговорити критичарима који су га означили као ревизионисту.

Влада Републике Српске позвала је 2019. године Грајфа да предводи комисију која ће саставити извештај о масовном убиству 8.000 мушкараца и дечака, босанских Муслимана од стране снага босанских Срба у Сребреници у јулу 1995. године.

Његови налази, објављени прошлог лета били су, како пише "Харец", нашироко критиковани од стране научника, при чему је већина њих била усмерена на његове тврдње да тај масакр није представљао чин геноцида, као и због тврдњи да „значајан број посмртних остатака ексхумираних из масовних гробница припада људима који су убијени ван контекста масовних стрељања“.

Критике због броја жртава

У прошлогодишњем телевизијском интервјуу, Грајф је рекао да „број не прелази 3.714 жртава“, што сада назива грешком. У извештају су цитиране процене о броју погинулих на 3.900.

- Нисмо умањили ниједну жртву. Чак ни једну жртву - рекао је Грајф ове недеље.

Како је казао, „то је била моја лична грешка, исправићемо је, објавићемо истину, и мислим да ће се ова полемика око комисије значајно смањити“.

Међутим, када је упитан о планираним променама, чини се да их Грајф умањује, рекавши да се „ништа неће променити јер нема грешке у броју“.

- Ово је број који се помиње од почетка па надаље, није било другачије: око 8.000. И ми то не искривљујемо, ми то прихватамо. Наравно, ми осуђујемо злочине, и то ћемо још јаче учинити у нашем појашњењу - навео је он.

Његови најновији коментари о броју страдалих су у супротности са извештајем, у коме се теоретише да су неки од мртвих били погубљени војници, а не цивили.

- Тешко је са било каквом прецизношћу знати колико је људи убијено након пада Сребренице и неколико дана након тога - наводи се у извештају.

„Озбиљна штета по репутацију“

Проф. Јелена Суботић, политиколог са Државног универзитета Џорџија, која се фокусира на политику сећања на Западном Балкану, довела је у питање Грајфов заокрет.

- Прочитала сам Грајфов извештај. Он без сумње, конкретно, тврди да је број од 8.000 жртава нетачан - рекла је она.

Како је навела, „јасно је да је тренутно назадовање резултат лоше репутације коју су претрпели аутори извештаја“.

- Али то не мења садржај извештаја и његову ревизионистичку природу. Сам извештај је ту да га сви виде - рекла је она.

Немачка повукла награду

Грајфова најава долази само неколико недеља након што је Немачка повукла награду за његово истраживање Холокауста због његовог рада у име Републике Српске, чији су лидери наишли на критике због покушаја да минимизирају тежину масакра у Сребреници.

Званичници босанских Срба порицали су валидност пресуда међународног трибунала у којима се убиства описују као геноцид, уз све више позива на сепаратизам, пише „Харец". Наводи се и да неки страхују да би то могло додатно „разбијати" Босну и Херцеговину, земљу од око 3,8 милиона људи, по етничкој линији.

Док кабинет председника босанских Срба није одмах одговорио на захтев за коментар о планираној Грајфовој ревизији, Маркус Голдбах, адвокат историчара и члан комисије која је написала извештај, рекао је да је Грајф недавно посетио Бања Луку, де факто главни град Републике Српске, како би се о томе разговарало.

- Након што смо прегледали критике и свесни чланака који су објављени, сматрали смо да нам је критика учинила неправду, јер нисмо имали лоше намере. Нисмо имали намеру да кривимо историју, нисмо имали намеру да починиоце ослободимо кривице - рекао је Грајф.

Како је додао: „Ми ништа не мењамо".

- Стојимо иза нашег извештаја, али ћемо ствари учинити јаснијим за јавност - навео је.

Нови извештај неће ништа променити

Менахем Розенсафт, предавач закона о геноциду на Правном факултету Колумбија у Њујорку и извршни потпредседник Светског јеврејског конгреса, верује да Грајфов нови извештај неће променити перцепцију историчара.

- Његово обећање или претња да ће он и његова несрећна комисија издати ревидирани извештај делује ми као прилично очајнички покушај контроле штете. Све у свему, да сам на месту Милорада Додика, тражио бих да ми врате новац - рекао је Розенсафт, мислећи на српског члана Председништва БиХ.

Како је додао, „без врдања и софистике са његове стране, не могу променити основну чињеницу да су параметри геноцида наведени у Конвенцији о геноциду и да су узастопни судови више пута и доследно примењивани на Сребреницу".

У изјави за „Харец", министарка спољних послова иностраних послова БиХ Бисера Турковић је рекла да је „геноцид у Сребреници утврђен пресудама међународних судова: Међународног кривичног суда за бившу Југославију и Међународног суда правде. Свако порицање, релативизовање или погрешно тумачење геноцида мора бити осуђено.”

БиХ ће, додала је, бити коспонзор израелског залагања за резолуцију против порицања холокауста на Генералној скупштини УН касније овог месеца.

(Блиц)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер