субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Герман Галушенко, украјински министар енергетике: Западни нафтни гиганти остварили су рекордан профит прошле године, искључиво због рата у Украјини. Сматрам да би било поштено поделити тај новац са Кијевом
Хроника

Герман Галушенко, украјински министар енергетике: Западни нафтни гиганти остварили су рекордан профит прошле године, искључиво због рата у Украјини. Сматрам да би било поштено поделити тај новац са Кијевом

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 30. март 2023.

Велике нафтне и гасне компаније оствариле су рекордне профите услед сукоба у Украјини и требало би да један њихов део пребаце Кијеву за обнову инфраструктуре земље, рекао је украјински министар енергетике Герман Галушенко у интервјуу за "Политико".

Санкције које је Запад увео Русији током прошле године као одговор на војну операцију Москве у Украјини довеле су до скока цена и непредвидивих флуктуација на тржишту енергената.

Нафтни гиганти "Шел", "Егзон Мобил", "Шеврон" и "Тотал Енерџис" остварили су током претходне године профит у збирном износу од 196,3 милијарде долара, што представља рекорд за ту индустрију.

"Сматрам да би било поштено поделити овај новац са Украјином. Мислим на то да нам помогну да обновимо, да обновимо енергетски сектор", рекао је Галушченко током посете Бриселу и додао да је рекордан профит остварен искључиво због сукоба у његовој земљи.

Према најскоријим проценама украјинске владе, Светске банке, Европске комисије и УН, трошкови реконструкције и опоравка Украјине износиће преко 400 милијарди долара.

Украјински министар енергетике је такође позвао Запад да предузме даље кораке како би се решио рупа у санкцијама које омогућавају руским произвођачима енергије да наставе извоз.

(РТ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер