петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генералу Владимиру Трифуновићу 6,2 милиона динара због неоснованог притвора
Хроника

Генералу Владимиру Трифуновићу 6,2 милиона динара због неоснованог притвора

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 08. мај 2011.

Министарство правде и пензионисани генерал ЈНА Владимир Трифуновић потписали су споразум о накнади штете, према коме ће му држава Србија исплатити 6,2 милиона динара због неоснованог боравка у притвору, изјавила је данас Танјугу министарка правде Снежана Маловић.

Осим Трифуновићу, по 4,2 милиона динара накнаде за неоснован боравак у притвору и затвору требало би да буде исплаћено и пуковницима ЈНА у пензији Бериславу Попову и Сретену Радушком, казала је Маловићева.

Она је истакла да је генералу Трфуновићу нанета велика штета, која је после готово 20 година најзад делимично исправљена.

Према њеним речима, одустајањем тужилаштва од његовог даљег гоњења у марту прошле године, демократска Србија је јасно изразила став према генералу.

"Да је било више генелара попут Трифуновића, који је поступио исправно јер су животи младих људи вреднији од нечијих фикција и помраченог ума, не бисмо се у овако стравичним размерама суочавали са злочинима који су почињени на свим странама, нагласила је министарка правде.

Маловићева је уверена да ће "историја забележити да Трифуновић ничим није укаљао углед и част Србије, како је оценио Милошевићев режим, већ да је, напротив, поступио као частан и поштен човек, војник и генерал&рдqуо;.

Износи за накнаду штете утврђени су сходно тарифи предвиђеној за накнаду према броју дана које је Трифуновић "тамничио" без основа.

Споразумом о накнади штете избегнут је дуготрајан судски поступак, велики судски трошкови до чега би дошло да је Трифуновић поднео тужбу против државе.

Генерал Трифуновић је био у притвору 547 дана, од 8. новембра 1991. до 15. априла 1992. године, а на издржавању затворске казне од 26. децембра 1994. до 18. јануара 1996. године.

Радушки је провео 465 дана у притворској јединици и у затвору, док је Попов био 446 дана "иза решетака".

Официри ЈНА Трифуновић, Попов и Радушки су 1994. године били осуђени зато што су у септембру 1991. године, после вишедневне опсаде и оружаних сукоба, извели акцију извлачења око 280 војника из гарнизона у Вараждину у Хрватској.

Након тога, тадашње Војно тужилаштво је 30. јануара 1992. оптужило генерала Трифуновића и његове сараднике за подривање војне и одбрамбене моћи земље.

Више јавно тужилаштво у Београду одустало је у марту прошле године од оптужнице против пензионисаних официра ЈНА, јер је процењено да су окривљени приликом повлачења из касарне у Вараждину 1991. поступали у крајњој нужди.

Трифуновић је новембра 1991. године удаљен са дужности, после чега му је смањена и плата, а након тога је пензионисан. У Београду му је суђено три пута, па је тако 26. децембра 1994. године осуђен на 11 година затвора због велеиздаје.

Врховни суд доноси коначну одлуку осуђујући Трифуновића на седам година робије због предаје наоружања и војне опреме јединице. Био је на издржавању казне скоро две године.

Двадесетак генерала у пензији тражило је аболицију за генерала Трифуновића и официре Радушког и Попова, да би јануара 1996, под притиском демократске јавности, тадашњи председник СРЈ Зорана Лилић аболирао официре даљег издржавања казни, али је пресуда против њих остала на снази.

Трифуновић је остао и без стана у Хрватској, који му је одузет уочи ратних сукоба и тренутно живи у београдском хотелу Бристол у соби од девет квадратних метара.

Он је у Хрватској осуђен на 15 година затвора због наводних ратних злочина, а и у Словенији постоји оптужница против њега.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер