четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Генерал Маркус Бентлер: Косово прилично безбедно и мирно место
Хроника

Генерал Маркус Бентлер: Косово прилично безбедно и мирно место

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 06. децембар 2009.

Командант Кфора и немачки генерал Маркус Бентлер је рекао да смањење броја припадника КФОР-а на Косову, које се дефинише као "адаптација нивоа снага", je резултат оствареног напретка. Бентлер је најавио да би број војника ове мисије до краја јануара наредне године требало да буде око 10.000.

"То је највише због напретка на Косову, који га чини прилично безбедним и мирним местом", оценио је Бентлер агенцији Фонет и напоменуо да НАТО стално прати ситуацију и адаптира снаге у складу са потребама.

Командант Бентлер  је истакао да се Кфор озбиљно труди да рационализује и организује своје снаге да би биле мобилније, брже, да се лакше адаптирају, буду покретљивије, флексибилније, да би на тај начин реаговале на било какву претњу која се може догодити и угрозити безбедност.

Оцењујући да Кфор има добар резултат у протеклих 10 година у обезбеђивању сигурног и безбедног окружења, Бентлер је истакао да је "веома оптимистичан" да његови припадници, спретношћу, ставом и добрим радом, могу спречити било какве веће кораке уназад.

"Увек желим да пренесем људима Косова, да их уверим у постојање наше посвећености и способности да спречавамо такве ситуације", поручио је Бентлер, напомињући да "тренутно нема показатеља да ће се било шта догодити што би могло погоршати стање".

"Свеукупно, немам никаквих индикација да ће се овде на Косову догодити било шта што би водило ка нередима већих размера", прецизирао је Бентлер и додао да се сваки појединачни инцидент пажљиво посматра.

На питање да ли се пред други круг локалних избора на Косову могу очекивати инциденти, Бентлер је приметио да се инциденти у време првог круга избора могу избројати на прсте једне руке.

"Избори су били мирни и демократски и зато је на њих изашло 45 одсто људи. Пред следећи круг избора нема никаквог разлога који би спречио бираче да гласају", нагласио је Батлер и додао да ће на терену ће бити припадници Косовске полиције, Еулекс и Кфор.

Бенлтер је нагласио да се унапред радује наставку добре сарадње са људима који живе северно од реке Ибар.

Упитан да ли ће Косовске безбедносне снаге у будућности прерасти у војску, Бентлер је одговорио да су то снаге "без војног карактера", организоване на добровољном принципу.

На питање да ли Кфор контролише границе са Мекедонијом, Албанијом и Црном Гором, где су и шверцерски канали, Бентлер је одговорио да се на томе ради заједно са Косовском пограничном полицијом и мисијом Еулекс.

"Договор о демаркацији границе је постигнут са Македонијом. Са Албанијом имамо традиционално добре контакте. А мислим да ће Косово у блиској будућности постићи договор и са Црном Гором, тако је бар најављено", додао је Бантлер.

Командант је објаснио да царински послови нису мандат Кфора, већ других служби, али је истакао да су "границе до сада биле под контролом", и то на нивоу који се може очекивати у компликованом региону као што је Балкан.

Упитан о односу српске заједнице према Кфору, Бентлер је нагласио да је сарадња добра и прецизирао да истраживања која су о томе обављена на северу, југу, истоку или западу Косова приказују веома позитивне резултате.

"Одржао сам велики број састанака са релевантним учесницима, кључним вођама, посебно на северу са политичарима, са обичним народом, посетио сам све манастире на Косову, и разговарао са свим верским вођама, свештеницима, опатицама, сестрама и браћом. Упознат сам са њиховим мишљењем. Они се наравно веома ослањају на Кфор", рекао је Бентлер.

Бентлер је нагласио да сматра да "сви знају" да је Кфор "неутрална организација, која се труди искрено и из свег срца, да буде неутрална и реши проблеме свих људи".

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер