Početna strana > Hronika > Gardijan: U Vašingtonu se odvija zakulisna drama vezana za pristupanje Crne Gore NATO
Hronika

Gardijan: U Vašingtonu se odvija zakulisna drama vezana za pristupanje Crne Gore NATO

PDF Štampa El. pošta
petak, 09. decembar 2016.

 U Vašingtonu se odvija zakulisna drama vezana za eventualno pristupanje Crne Gore NATO-u, navodi britanski Gardijan.

U članku se pojašnjava da opciju da „mala balkanska država“ postane 29. članica ovog saveza podržavaju u Bijeloj kući i Pentagonu, ali status CG je neriješen u Senatu, koji će donijeti odluku na sjednici u četvrtak.

„Iako Senat može da odluči da se pitanje Crne Gore postavi tek u januaru, stručnjaci za evropsku bezbjednost pozivaju senatore da osiguraju podršku crnogorskom članstvu u NATO i ranije, prije nego Obama napusti poziciju predsjednika, a sve u cilju da Tramp eventualno ne ugrozi ovu odluku“, navedeno je u članku Gardijana.

Ističe se da Rusija, koja se snažno protivi članstvu Crne Gore u Alijansi, motri nad predstojećom odlukom Senata. U slučaju da Senat ne reaguje prije Trampove inauguracije, Rusija će to smatrati otvorenim poljem za širenje svog uticaja, kaže se u tekstu.

U utorak, podsjeća Gardijan, Spoljnopolitički odbor američkog Senata podržao je Protokol o pristupanju Crne Gore NATO-u na radnoj sjednici, i to nakon višemjesečnog odlaganja.

Ovakvo usporeno djelovanje Odbora svakako je privuklo pažnju i, prema navodima iz teksta Gardijana, otkrilo podijeljenosti u Vašingtonu.

U članku se navodi primjer uticajnog senatora Miča Mekonela (Mitch McConnell) koji nije spreman da odmah postavi pitanje Crne Gore na sto, ali i brojne još uvijek nerazjašnjene dileme američke novoizabrane administracije koje će opredijeliti državni kurs u spoljnoj politici.

Takođe, eventualna ratifikacija protokola od strane SAD-a nije nužna garancija da će Crna Gora pristupiti Alijansi, ali svakako jeste vodilja u načinu na koji će crnogorsko članstvo u NATO-u posmatrati u ostalim državama-članicama, ističe Gardijan.

Braun i Bajden glavni lobisti

 „Podrška Crnoj Gori za ulazak u NATO nije ipak bila nedvosmislen stav Obamine administracije. Nekoliko ključnih ličnosti u Bijeloj kući i Stejt departmentu trebalo je uvjeravati da je Crna Gora preduzela neophodne korake u borbi protiv unutrašnje korupcije i jačanju demokratije, civilne kontrole nad vojskom“, ocijenjeno je u članku.

Gardijan u ovom smislu ističe značajnu ulogu bivše američke ambasadorke u Crnoj Gori, Sju Braun, koja je lobirala u korist članstva CG u NATO. Istaknuta je izjava Braun da je „Crna Gora odlučila da bude dio NATO-a i da to Rusija mora prihvatiti“.

Pored nje, navedena je i ključna uloga potpredsjednika DŽoa Bajdena, koji je pomogao američkoj administraciji da „prevaziđe strah da bi članstvo CG bilo nepotrebna provokacija Rusije“.

(IN4S)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner