понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: САД агресивно лобирале за ГМО у Европи
Хроника

Гардијан: САД агресивно лобирале за ГМО у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 15. мај 2013.

САД су спровеле агесивну кампању лобирања у циљу сламања отпора против америчке генетски модификоване хране (ГМО) у Европи и другим земљама, откривено је увидом у преко 900 америчких депеша.

Амерички законодавци лобирали су у иностранству да би промовисали ГМО усеве као што је соја, показала је анализа званичне преписке Вашингтона, преноси британски "Гардијан".

Група Фуд енд вотер воч (FWW) из Вашингтона анализирала је око 900 дипломатских докумената које је пре две године објавио Викиликс и открила пажљиво смишљену кампању за сламање отпора према ГМО у Европи и другим земљама и промовисање великих америчких компанија из пољопривредног сектора, пише лист.

Документи показују да су у Европи и другим деловима света спроведене разне стратегије, организовани семинари о новим биотехнологијама и конференције за штампу са циљем да се научници, медији, пољопривредници, званичници и уопште велики играци у тој грани привреде, убеде да су генетски модификовани производи безбедни и корисни.

Извештај FWW нуди даљи увид у моћ пољопривредне и биотехнолошке индустрије у САД, након што је амерички Врховни суд стао на страну Монсанта у напорима те компаније да наметне своје генетски модификовано семе соје. Суд је пресудио да један пољопривредник из Индијане мора директно од Монсанта да купује семе сваки пут када планира нови засад соје.

Потези Стејт департмента задиру и на правни терен, наводи FWW, додајући да су се званичници САД у иностранству противили јасном обележавању и забрани увоза ГМО производа.

У извештају групације се наводи да се у депешама у око седам одсто случајева именују појединачне компаније, а у шест одсто управо Монсанто. Таква "корпоративна дипломатија" два пута је учесталија у односу на дипломатске напоре за помоћ у храни у свету, наводи FWW.

Извршна директорка FWW Венона Хаутер каже да је узнемирујуће што је америчка влада уложила толико труда у промовисање ГМО индустрије.

"Посебно ме брине што толико депеша има везе са изменом закона и прописа у бројним земљама. Уместо да се усредсреде на безбедност и промовисање демократије, они се фокусирају на притискање страних влада", навела је Хаутер.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер