среда, 08. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гардијан: Банка Енглеске помогла нацистима након окупације Чехословачке
Хроника

Гардијан: Банка Енглеске помогла нацистима након окупације Чехословачке

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 31. јул 2013.

Подаци Енглеске националне банке, открили су умешаност те институције у једну од најсрамотнијих епизода 70 година пошто се одиграла, пише данас "Гардијан".

У питању је пренос и продаја злата које су нацисти украли после окупације Чехословачке.

Украдено злато било је 30-их година прошлог века ускладиштено у Банци за међународна поравнања (БИС) у Базелу, када се Чехословачка влада суочила са све већом претњом од Немачке.

Документа објављена на интернету, које преноси британски лист, показала су да је у марту 1939. године затражен пренос злата тадашње вредности од 5,6 милиона фунти, са рачуна Чехословачке народне банке у БИС, на рачун који је водила немачка Рајхсбанк.

Друга количина злата, у вредности од четири милиона фунти, пребачен је у банке у Белгији и Холандији или продата у Лондону.

Према писању "Гардијана", документи садрже и податак да је канцелар и министар правосуђа сер Џон Сајмон питао гувернера Енглеске националне банке Монтагу Нормана, два месеца пред упад нациста у Чехословачку, да ли се у банци налази чешко злато.

Гувернер на питање није директно одговорио, већ је рекао да је банка с времена на време држала злато из БИС-а, али да не зна да ли оно припада тој банци или клијентима, као ни да ли је власништво Чехословачке народне банке.

Следећа трансакција извршена је у јуну, упркос Сајмоновој забринутости, када је продато злато вредно 440.000 фунти, а оно у вредности 420.000 фунти пребачено у Њујорк.

У документима је наведено да је то било злато које је Рајхсбанк пребацила у Лондон, о чему је Сајмон претходно био обавештен, али је тражио мишљење државног правног заступника.

Објављени подаци изнели су на видело једну од најсрамнијих епизода у историји Енглеске националне банке.

Када су објављени на интернету, привукли су пажњу јавности, између осталог, због објављеног коментара министра правосуђа из марта1939. када је рекао да му је државно тужилаштво саопштило да су британској влади руке биле везане због протокола којима је Енглеска национална банка била спречена да не поступи према захтеву БИС-а да пребаци злато, наводи лист.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер