петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Гадафијеве снаге ушле у разорену Мисрату
Хроника

Гадафијеве снаге ушле у разорену Мисрату

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 02. април 2011.
fighter-jet.jpg

Тенковима и јаком артиљеријском ватром снаге лојалне либијском председнику натерале побуњенике да се повуку из Мисурате. Град разорен до непрепознавања, бежимо на исток, преноси Ројтерс изјаве побуњеника.

Снаге Моамера Гадафија и побуњеници воде жестоке борбе за контролу над источним градом Брегом. Две стране су се сукобиле између Бреге и Аџдабије, након што су побуњеници отпочели повлачење дуж северноисточне обале Либије, после Гадафијеве офанзиве. 

Агенција Франс прес јавља да су се јутрос борбе водиле на свега 40 километара од Аџдабије, упоришта побуњеника. 

Лоше време и све већа забринутост због броја цивилних жртава оптеретили су операције НАТО-а у Либији првог дана од преузимања команде над кампањом против либијског лидера Моамера Гадафија, рекли су званичници Алијансе.

Један вис оки званичник Ватикана који се налази у либијској престоници рекао је, позивајући се на поуздане изворе, да је јуче у Триполију погинуло 40 цивила, док је телевизија Би-Би-Си, позивајући се на једног либијског доктора, јавила да је у ваздушном удару коалиционих снага недалеко од града Брега убијено седам цивила.

Приколица са муницијом експлодирала је између две куће, на 15 километара од Бреге. Жртве су већином млади људи, између 12 и 20 година старости. Лекар је, такође, рекао да породице настрадалих и даље подржавају интервенцију западне коалиције, упркос трагедији која се догодила.

НАТО, за сада, ове податке није могао да потврди.

Пуцњава се чула јутрос у центру Триполија, који контролише либијски вођа. Према речима сведока, трајала је око 20 минута, али остаје нејасно шта се тачно догодило. Сведоци наводе и да су улице у центру биле прекривене локвама крви.

У међувремену, из војне интервенције у Либији повлачење је најавио САД, у, како су амерички званичници рекли, неповољном тренутку, с обзиром на успехе Гадафијевих трупа.

Амерички секретар за одбрану Роберт Гејтс и шеф америчког генералштаба Мајк Мулен изјавили су да ће војно учешће САД у Либији бити завршено у суботу.

САД, вероватно, неће учествовати ни у наоружавању и обуци либијских побуњеника. Гејтс и Мулен су навели да би то требало да буде посао арапских и других земаља. Разлози за повлачење САД чије ће снаге, ипак, остати у приправности су финансијски проблеми и страх од тога да би Америка могла бити увучена у скупу акцију којој нема јасног краја.

У међувремену, до очију јавности дошао је тајни документ, прибављен из алжирске контроле лета, који показује да је влада Алжира помагала Гадафијевом режиму да се обрачуна са побуњеницима.

У документу објављеном на блогу војног аналитичара Давида Ћенћотија стоји да је више америчких авиона „C130" и руских „Иљушин 76" полетело из Алжира за либијске војне аеродроме у Триполију и Сирти. Поменути авиони коришћени су за транспорт оружја, муниције, али и превоз плаћеника из западне Сахаре, Малија и других земаља.

У Бенгази је допутовао специјални изасланик Уједињених нација, Абделила ал Катиб, који би требало да разговара са представницима побуњеничког Националног савета о ситуацији у земљи и евентуалним потребама опозиције.

С друге стране, Гадафи је послао свог изасланика у Велику Британију, Мохамеда Исмаила. Либијски представник је понудио западу неколико опција, међу којима је и могућност да власт у Либији преузме син Моамера Гадафија, Саид ал Ислам или да, барем, има неку улогу у новој влади.

Међутим, како преноси Гардијан, Исмаилу је речено да је за таква решења касно, а да Гадафи у сваком случају мора да оде.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер