петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Г7 прети појачаним санкцијама против Русије
Хроника

Г7 прети појачаним санкцијама против Русије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. мај 2016.

Санкције против Русије остаће на снази до потпуног испуњења Минског споразума, а уколико потези Русије то буду захтевали, санкције могу бити и појачане, наводи се у заједничкој декларацији усвојеној по завршетку самита Лидера Групе седам најразвијенијих земаља света (Г7).

„Санкције могу бити укинуте само када Русија у потпуности испуни све обавезе. Међутим, ми смо спремни да уведемо додатне ограничавајуће мере уколико потези Русије то буду захтевали“, стоји у документу.

Притом, лидери Г7 су навели да је неопходно одржавати дијалог са Москвом како би се пронашло политичко решење за украјинску кризу.

Истовремено, Г7 је позвао да се што пре спроведу избори у Донбасу, као и да је предуслов да се то догоди апсолутни прекид ватре.

Речи је било и у „Брегзиту“, а у закључку наводи се да би гласање за излазак Британије из Европске уније озбиљно угрозило глобални раст, као и да је мигрантска криза у Европи глобални изазов који изискује глобални одговор у виду веће помоћи међународних финансијских институција и донаторских земаља.

Такође, указано је да би излазак Британије из 28-чланог блока негативно утицао на тенденције повећане глобалне трговине, инвестирања и запошљавања, преноси данас Би-Би-Си.

У фокусу дводневног састанка у Исе-Шими били су светски економски изазови, пред референдум о даљем чланству Британије у ЕУ 23. јуна, али су учесници истакли и низ ширих политичких питања, укључујући тероризам, геополитичке сукобе и прилив миграната као шок "неекономског порекла".

Они су у заједничком саопштењу изразили и забринутост због ситуације на Источном и Јужном кинеском мору, где су спорови у вези са полагањем територијалних права довели до појачаних регионалних тензија протеклих година.

Иако се у документу не помиње Кина нити њено ширење у територијално спорним водама, позива се на поштовање слободе пловидбе и мирно решавање конфликата, правним путем.

(Спутњик)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер