понедељак, 29. април 2024.

&

Почетна страна > Хроника > ЗЛАТНИ ОРЛИЋИ: Млада репрезентација Србије у фудбалу победила Бразил у финалу Светског првенства и постала првак света!

субота, 20. јун 2015.

Фудбалери Србије до 20 година нови су прваци света, пошто су у финалу победили Бразил са 2:1 после продужетака! Тиме су поновили усхпех младе репрезентације Југославије која је светско првенство освојила у Чилеу 1987.

Србија: Рајковић, Гајић, Антонов, Здјелар, Вељковић, Бабић, Шапоњић (Илић 95), Максимовић, Мандић (Гаћиновић 75), Живковић, С. Милинковић-Савић (Јовановић 82).

Бразил: Жеан, Жоао Педро, Лукао, Марлон, Данило, Гиљерме, Бошилија (Переира 65), Габријел Жезус (Алеф 90), Жорж, Јаја (Малколм 74), Жеан Карлос.

118. мин. ГОЛ!!! Србија води!!! Перфектна контра Србије. Резервиста Илић је сачувао лопту и прошао по десној страни и додао за Живковића. Уследио је правовремени пас за Максимовића, који остаје хладнокрван и спољном шаље лопту испод Жеана – 2:1.

112. мин. Одличан шут Жоаа Педра са више од 25 метара, али је Рајковић сјајно интервенисао.

111. мин. Центаршут Живковића, Бабић је усамљен на десној страни, али његов шут главом био је слаб.

109. мин. Киша је стала, а Србија је створила изузетну прилику. Максимовић је сјајно шутирао са ивице казненог простора, лопта је оштро ишла ка голу, али је завршила мало изнад пречке.

105. мин. Велика шанса за Бразил после дуплог паса, Малколм је био у прилици, али су се наши некако одбранили.

98. мин. У Оукленду је почео пљусак, па су услови за игру сада тежи.

КРАЈ Поново продужеци, Србија ће их играти четврти пут у низу.

92. мин. Слободан ударац за Бразил са двадесет метара, Переира је пребацио живи зид, али се Рајковић бацио и успео да одбрани.

- Бразил је преузео иницијативу и његови играчи тренутно делују свежије на терену.

73. мин. ГОЛ! Бразил је изједначио. Кратко је трајала радост Србије, брзо је пала концентрација и допуштен је гол. Переира је на левој страни промешао четворицу наших играча и шутирао, Рајковић је дотакао лопту, али недовољно да спречи њен пут ка мрежи.

70. мин. ГОЛ! Србија води! Савршена акција ’Орлића’ за вођство. Почело је додавањем Здјелара за Мандића, који је лепо сачувао лопту и проследио је на супротну, десну страну до Живковића. Он прослеђује лопту до Максимовића, уследио је центаршут Максимовића, лопта уз благи одбитак завршава на другој страни, а Мандић је на правом месту и шаље лопту у гол.

66. мин. Опасан ударац Гиљермеа са ивице казненог простора, али лопта завршава поред гола.

60. мин. Вероватно најбоља прилика за Србију до сада. Милинковић-Савић је пронашао Живковића на десној страни, он је дотурио лопту до Гајића који је утрчао, али његов ударац брани Жеан. Можда је Гајић могао и да врати лопту...

- Неколико ситуација у којима је Србији недостајало завршно додавање, али и две-три потенцијално опасне акције на другој страни.

48. мин. Изузетна прилика за Бразил. Жорж је пробио Гајића по десној страни, Рајковић је скренуо пут лопте, затим ју је избио Антонов на ногу ривалу, али лопта је завршила преко гола.

Крај полувремена Играло се без много ризика, Бразил је био бољи у првих двадесетак минута, али Србија се потом ослободила притиска.

45. мин. Велика шанса за Србију! После неколико ситуација у којима нисмо успели да стигнемо до завршнице, Орлићи стварају велику прилику. Живковић је извео корнер са десне стране, Бабић је главом вратио лопту у петерац, али ударац Милинковић-Савића хвала голман Жеан.

25. мин. Жоао Педро је претрчао 70-80 метара, накратко је одложио лопту до саиграча, убрзо му је враћена, а његов шут са десетак метара по земљи завршио је поред гола.

20. мин. Бразил има благу иницијативу, а нову шансу створио је Габријел Жезус соло продором по десној страни. Прошао је Антонова и Бабића, али је његов шут Рајковић избацио у корнер.

10. мин. Прва права шанса на утакмици, имао ју је Бразил. После слободњака са десне стране Вељковић је избио лопту право на ногу Жеана Карлоса, али његов ударац брани Рајковић.

Рајковић најбољи голман СП

Голман репрезентације Србије Предраг Рајковић проглашен је за најбољег чувара мреже на Светском првенству за играче до 20 година.

Рајковић је био један од најзаслужнијих за освајање титуле првака света.

Блистао је и у финалној утакмици са неколико изванредних одбрана, али и раније – у пенал-серији са САД, као и на дуелима са Мађарском и екипом Малија.

Признање је добио и Сергеј Милинковић-Савић, који је за своје игре на СП награђен 'бронзаном лоптом'.

Београд: Сирене и петарде у част "Орлића"

Грађани Београда су већ после последњег судијског звиждука финала Светског првенства за младе фудбалере почели са слављем у центру града.

Фудбалери Србије млађи од 20 година су освојили светску титулу победом над Бразилом у финалу резултатом 2:1.

У центру Београда одмах после последњег судијског звиждука зачуле су се петарде и сирене аутомобила.

Србија је други пут освојила титулу шампионата света, после оне из Чилеа 1987. године, док је Бразил остао на пет трофеја.

Светским првацима спрема се велики дочек у понедељак.