уторак, 06. мај 2025.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фрејк Јанмат: Србија мора да измени закон о генетски модификованим производима и смањи ниво субвенција
Хроника

Фрејк Јанмат: Србија мора да измени закон о генетски модификованим производима и смањи ниво субвенција

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 30. март 2016.

 БЕОГРАД - Влада Србије би требало да смањи ниво субвенција који је више од три пута виши него у ЕУ, као и да постави амбициозније циљеве за смањење дефицита, изјавио је данас шеф сектора за европске интеграције Делегације ЕУ у Србији Фрејк Јанмат (Freek Janmaat).

"Било би добро и да постоји више фокусиран приступ субвенцијама генерално гледано. И даље је висок њихов утицај од 2,8 одсто бруто домаћег производа, а у ЕУ је 0,8 одсто БДП, то је велика разлика", рекао је Јанмат на представљању пројекта израде ЕУ Појмовника који ће ширим круговима људи приближити појмове и начин функционисања ЕУ.

Као посебан проблем навео је да се догађа да се субвенције не пријаве Комисији за контролу државне помоћи, што је прописано законом.

Рекао је да је забележен помак у реформама и да је ове године забележен привредни раст, а за ову годину се очекује раст од 1,5 одсто.

Смањује се и дефицит текућег плаћања, инфлација је на ниском нивоу, а и незапосленост се полако смањује иако је и даље висока и износи око 17 одсто, навео је Јанмат у ЕУ Инфо центру.

"Међутим, имамо резерве у погледу фискалне политике у будућности", рекао је Јанмат, наводећи да је Фискалном стратегијом предвиђен дефицит од 3,7 одсто, скоро исто као и прошле године.

Убројао је и друге проблеме којима се треба позабавити да би била боља ситуација у економији, укључујући парафискалне намете, превише предмета на чекању у судовима и неусклађеност образовања са захтевима тржишта рада.

На питање да ли је приступање Светској трговинској организацији услов за улазак у ЕУ, он је навео да јесте и да би то требало да буде приоритет владе након избора, како због позитивне поруке која се тиме шаље, тако и због тога што се убрзањем приступа смањује ризик од додатних захтева које могу да поставе земље чланице СТО током приступања.

У погледу закона главни захтев за Србију за приступање СТО је измена закона о генетски модификованим производима, навео је Јанмат, додајући да то не доноси ризик јер ЕУ има високе стандарде за дозволу и обележавање ГМ производа и следљивост порекла производа на тржишту.

Уредник ЕУ Појмовника Владимир Медовић рекао је да је циљ пројекта израда свеобухватног речника ЕУ како би допринео бољем разумевању ЕУ, појмова у вези са ЕУ, функционисања и придруживања ЕУ.

Садржаће више од 250 појмова који ће бити подељени у две основне секције – ЕУ и државе чланице и односи ЕУ и Србије, и у пет тематских области, навео је он.

Учесница пројекта Дина Ракин рекла је да је пројекат почео у августу 2015. године, да је обрађено око 50 појмова до сада, и да ће Појмовник бити на располагању у штампаној или електронској форми у првој половини 2017. године.

Професор Факултета политичких наука Слободан Самарџић рекао је да треба водити рачуна да се Појмовником обухвати садашње стање у ЕУ која је прожета кризама како то едукативно штиво не би одражавало раније стање у ЕУ већ актуелну ситуацију.

На представљању Појмовника учествовали су представници Канцеларије за европске интеграције и Привредне коморе Србије. Пројекат спроводи Европски покрет у Србији уз подршку ЕУ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли мислите да ће у 2025. години бити одржани ванредни парламентарни избори?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер