Početna strana > Hronika > Fransoa Teral: Nezavisnost Kosova nepovratna
Hronika

Fransoa Teral: Nezavisnost Kosova nepovratna

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 12. septembar 2010.

Ambasador Francuske u Beogradu Fransoa Teral rekao je da je nezavisnost Kosova nepovratna i da niko, ko realno sagledava stvari, ne može očekivati da jednom priznata nezavisnost bude poništena.

"Ali, postoji niz drugih ozbiljnih pitanja koje treba rešavati - sever Kosova, koji je nastanjen pre svega Srbima, zatim srpske enklave južno od Ibra kojima treba obezbediti međusobnu i vezu sa Beogradom, pa svetinje Srpske pravoslavne crkve koje moraju da nastave da žive i funkcionišu u potpunoj bezbednosti... Uopšteno gledajući, imamo i niz drugih tema vezanih za odnose Beograda i Prištine", rekao je Teral za novosadski "Dnevnik".

On je istakao da sada, nakon što je Generalna skupština Ujedinjenih nacija aklamacijom prihvatila usaglašenu Rezoluciju o Kosovu Srbije i EU, Pariz očekuje da dođe do direktnog dijaloga Beograda i Prištine uz pomoć Evropske unije.

"Kakva će biti procedura i kakav će biti dnevni red tog dijaloga, ne znamo, u ovom je trenutku prerano o tome govoriti. Ali je najvažnije da predstavnici obe strane sednu za sto. A tada će pitanja na koja treba pronaći odgovor prirodno biti otvarana jedno po jedno", rekao je Teral, kojem krajem mjeseca ističe mandat i napušta Srbiju.

Govoreći o mogućem susretu predsednika Srbije i Kosova Borisa Tadića i Fatmira Sejdijua ili premijera Mirka Cvetkovića i Hašima Tačija, Teral je rekao da ne treba počinjati od kraja.

"Ako dođe do takvih susreta, pretpostavljam da će to biti na kraju procesa. Inače, ja sam svojim očima video da gospoda Tadić i Tači razgovaraju, bilo je to u Beču kada je na stolu bio Ahtisarijev plan. Nisu tada svi učesnici u pregovorima razgovarali jedni s drugima, ali Tadić i Tači jesu", rekao je Teral.

Prema njegovim rečima, postignuti dogovor oko rezolucije je kao rezultat dao mnogo povoljniju atmosferu na relaciji Beograd - EU i logično bi bilo, što je i pozicija Francuske, da to dovede do ubrzanja evropskog puta Srbije.

"To znači i što skorije prosleđivanje Evropskoj komisiji zahteva Srbije, kao i ubrzanje obavezne procedure koja potom sledi, naravno koliko god je to objektivno moguće", objasnio je Teral.

On je rekao i da "kategorički može da tvrdi" da u Francuskoj postoji volja za što skorije ratifikovanje Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju Srbije sa EU, i da je taj proces krenuo.

"Ali, treba imati u vidu da to kod nas ide dosta sporo, jer je nužno izjašnjavanje i Državnog saveta, a onda i oba doma parlamenta. Takav postupak oduzima dosta vremena, ali će SSP biti ratifikovan", naglasio je Teral.

Povodom, kako je ocenio, "omiljene novinarske teme da u EU postoji navodni zamor od proširenja", Teral je istakao da postoje teškoće, ali da "kada 27 zemalja u više navrata jasno kažu da će države Zapadnog Balkana postati deo EU, onda nema prostora za povlačenje".

"Kada je Srbija u pitanju, nismo ni glupi ni slepi - ona za Pariz jeste kičma regiona: ima najveći broj stanovnika, jaku državnu tradiciju, povoljan geostateški položaj, kulturu, karakter, civilno društvo izuzetnog kvaliteta. Sve to joj daje posebno mesto kada su u pitanju evropske integracije, odnosno daje nam za pravo kada kažemo da Srbija može lakše nego druge zemlje Zapadnog Balkana da postane članica EU, istakao je Teral.

"Svesni smo da će ulaskom u Uniju ona postati izuzetan stabilizacioni faktor za ceo region", dodao je francuski ambasador. "Naravno, postoje uslovi, reforme koje treba sprovesti, pa preuzimanje pravnih tekovina EU, a tu su i odnosi sa susedima, gde se vraćamo na pitanje Kosova".

"Ali, ja sam siguran u to da ću vam u ne tako dalekoj budućnosti ponovo doći u posetu kako bih popio šampanjac s prijateljima povodom ulaska Srbije u Evropsku uniju", zaključio je Teral.

(Srna-Fonet)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner