петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франсоа Терал: Независност Косова неповратна
Хроника

Франсоа Терал: Независност Косова неповратна

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 12. септембар 2010.

Амбасадор Француске у Београду Франсоа Терал рекао је да је независност Косова неповратна и да нико, ко реално сагледава ствари, не може очекивати да једном призната независност буде поништена.

"Али, постоји низ других озбиљних питања које треба решавати - север Косова, који је настањен пре свега Србима, затим српске енклаве јужно од Ибра којима треба обезбедити међусобну и везу са Београдом, па светиње Српске православне цркве које морају да наставе да живе и функционишу у потпуној безбедности... Уопштено гледајући, имамо и низ других тема везаних за односе Београда и Приштине", рекао је Терал за новосадски "Дневник".

Он је истакао да сада, након што је Генерална скупштина Уједињених нација акламацијом прихватила усаглашену Резолуцију о Косову Србије и ЕУ, Париз очекује да дође до директног дијалога Београда и Приштине уз помоћ Европске уније.

"Каква ће бити процедура и какав ће бити дневни ред тог дијалога, не знамо, у овом је тренутку прерано о томе говорити. Али је најважније да представници обе стране седну за сто. А тада ће питања на која треба пронаћи одговор природно бити отварана једно по једно", рекао је Терал, којем крајем мјесеца истиче мандат и напушта Србију.

Говорећи о могућем сусрету председника Србије и Косова Бориса Тадића и Фатмира Сејдијуа или премијера Мирка Цветковића и Хашима Тачија, Терал је рекао да не треба почињати од краја.

"Ако дође до таквих сусрета, претпостављам да ће то бити на крају процеса. Иначе, ја сам својим очима видео да господа Тадић и Тачи разговарају, било је то у Бечу када је на столу био Ахтисаријев план. Нису тада сви учесници у преговорима разговарали једни с другима, али Тадић и Тачи јесу", рекао је Терал.

Према његовим речима, постигнути договор око резолуције је као резултат дао много повољнију атмосферу на релацији Београд - ЕУ и логично би било, што је и позиција Француске, да то доведе до убрзања европског пута Србије.

"То значи и што скорије прослеђивање Европској комисији захтева Србије, као и убрзање обавезне процедуре која потом следи, наравно колико год је то објективно могуће", објаснио је Терал.

Он је рекао и да "категорички може да тврди" да у Француској постоји воља за што скорије ратификовање Споразума о стабилизацији и придруживању Србије са ЕУ, и да је тај процес кренуо.

"Али, треба имати у виду да то код нас иде доста споро, јер је нужно изјашњавање и Државног савета, а онда и оба дома парламента. Такав поступак одузима доста времена, али ће ССП бити ратификован", нагласио је Терал.

Поводом, како је оценио, "омиљене новинарске теме да у ЕУ постоји наводни замор од проширења", Терал је истакао да постоје тешкоће, али да "када 27 земаља у више наврата јасно кажу да ће државе Западног Балкана постати део ЕУ, онда нема простора за повлачење".

"Када је Србија у питању, нисмо ни глупи ни слепи - она за Париз јесте кичма региона: има највећи број становника, јаку државну традицију, повољан геостатешки положај, културу, карактер, цивилно друштво изузетног квалитета. Све то јој даје посебно место када су у питању европске интеграције, односно даје нам за право када кажемо да Србија може лакше него друге земље Западног Балкана да постане чланица ЕУ, истакао је Терал.

"Свесни смо да ће уласком у Унију она постати изузетан стабилизациони фактор за цео регион", додао је француски амбасадор. "Наравно, постоје услови, реформе које треба спровести, па преузимање правних тековина ЕУ, а ту су и односи са суседима, где се враћамо на питање Косова".

"Али, ја сам сигуран у то да ћу вам у не тако далекој будућности поново доћи у посету како бих попио шампањац с пријатељима поводом уласка Србије у Европску унију", закључио је Терал.

(Срна-Фонет)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер