среда, 01. мај 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франко Фратини: Србија има шансу да уђе у ЕУ и поред умора од проширења у Европи
Хроника

Франко Фратини: Србија има шансу да уђе у ЕУ и поред умора од проширења у Европи

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 09. новембар 2013.

Србија има шансу да постане чланица ЕУ и поред умора од проширења који је присутан у Европи, каже Франко Фратини. Мој задатак је да Србију снажније приближим европским критеријумима, да реформе буду примењене и да Србија да допринос стабилизацији западног Балкана, каже саветник Владе Србије.

Бивши шеф италијанске дипломатије Франко Фратини оценио је, у интервјуу бечком дневнику Пресе, да Србија има шансу да постане чланица ЕУ и поред умора од проширења који је присутан у Европи.

"И поред умора од ширења, Европа још има интерес да интегрише западни Балкан. Предуслов је да државе испуне све критеријуме. Чланство није поклон, већ резултат реформских напора, а те реформе су добре, најпре, за Србију, не за Брисел, као што су јачање слободе медија или правосудног система", објаснио је Фратини.

Говоређи о улози саветника у Влади Србије, Фратини је објаснио да је његов задатак да Србију снажније приближи европским критеријумима, да реформе буду усвојене и примењене, да Србија тесно сарађује са државама Уније, као и да Србија да свој допринос стабилизацији западног Балкана.

"У свему томе ће Србија бити успешна, јер сам осетио да у Београду постоји за то јака жеља. То се видело и из историјског споразума Косова и Србије, за који се шест месеци раније не би помислило да је могућ", нагласио је Фратини.

Упитан да ли је лакше реформисати Србију или Италију, Фратини је одговорио "лакше је Србију реформисати".

У Италији се, према његовим речима, већ дуго воде дискусије о реформама, али нажалост постоје јаки партијски интереси, који су у супротности са интересима земље за реформама.

Он је рекао да је подржавалац напора премијера Енрика Лете, додајући да по први пут сада постоји свеобухватни реформски папир у чијој изради је учествовао.

"Тај план сада треба применити", поручио је некадашњи италијански министар изразивши уверење да ће актуелна влада свакако остати на власти до 2015.

Ко год би "провоцирао" превремене изборе пре председавања Италије ЕУ у другој половини идуће године за то би платио високу цену на биралиштима, уверен је Фратини додајући да би то било и потпуно неодговорно, јер је Италији пре свега потребна стабилност.

О шпијунирању

Када је реч о шпијунирању америчке обавештајне службе НСА, он каже да има пуно поверење у САД, али је окарактерисао прислушкивање немачке канцеларке Ангеле Меркел илегалним.

Фратини је поставио питање што је баш сада разоткривена ова афера, додајући да се пита што је до тога дошло баш у време у коме постоји терористичка претња, када се зна да се многи борци из Европе налазе у земљама попут Либије, Авганистана или Сирије, који желе поново да се врате.

Потребна нам је посебно сада већа сарадња у области обавештајних служби и борбе против тероризма, истакао је Фратини.

Када је реч о европској обавештајној служби, Фратини је рекао да тешко може замислити да ће до њеног успостављања доћи.

"Као бивши одговорни за унутрашњу безбедност знам да свака од многих обавештајних служби у земљама чланицама штити своје двориште. Останимо реални. Није за очекивати да се тајне информације обједине. Боље би било да се уложе напори у координацији тих служби", поручио је Фратини.

(РТС)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер