субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франко Фратини: Немачка треба да схвати да је у интересу ЕУ да Србија уђе у Унију
Хроника

Франко Фратини: Немачка треба да схвати да је у интересу ЕУ да Србија уђе у Унију

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 24. јануар 2012.

РИМ - Донедавни министар спољних послова Италије Франко Фратини изразио је наду да ће Србији у марту бити одобрен статус кандидата и додао да би Немачка погрешила ако би инсистирала на блокади напретка Србије у процесу европских интеграција због ситуације на Косову.

"Немачка треба да схвати да је у интересу ЕУ, па самим тим и Немачке, да Србија уђе у Унију. Дакле, поставити вето на давање статуса кандидата Србији због Косова је погрешно", сматра Фратини.

Србија са своје стране мора да буде апсолутно отворена за преговоре са Приштином, да настави да уводи законодавство у складу са европским назорима, да спроводи реформе које су неопходне за прилагођавање европском тржишту и законодавству, рекао је он у интервјуу за "Недељник".

"Верујем да је председник Србије Борис Тадић показао врло јасно да следи тај пут и Европа би требало позитивно да одговори", сматра Фратини.

На питање да ли се косовско питање у ЕУ заправо користи као изговор за максимално успоравање процес проширења, Фратини је рекао да тај проблем постоји и да би било лакомислено потцењивати га.

Он, међутим, сматра да треба разликовати две ствари - једно је размишљати о проширењу и вагати предности и проблеме проширења, а друго је захтев да се постављају нови услови за напредовање у процесу европских интеграција како би се исти процес успорио.

Србија, како је рекао, мора да покаже да је за ЕУ корисно да она постане њен део.

"Само тако се супротставља негативној слици, у супротном ризикујемо да се нађемо у пат позицији, без решења за настали проблем", истакао је бивши шеф италијанске дипломатије.

Говорећи о плану председника Тадића за Косово у четири тачке, он је рекао да је он добра полазна тачка и да би било добро да се стране договоре око тема за преговоре.

"Не може се преговарати са 'узми или остави'. Преговори су кључна ствар и они морају да буду одржавани у животу све док се не пронађе решење", сматра Фратини.

Упитан да ли би евентуална промена власти у Београду могла да утиче на даље интеграције Србије, Фратини је одговорио да је принцип Италије да се не меша у унутрашња питања других држава.

"Тако да, ко год победи на изборима, ми ћемо разговарати са њим. Председник Тадић је на делима показао да је проевропски политичар и остали морају то да докажу конкретним потезима као што је он то учинио и чини", додао је Фратини.

Када је реч о визној либерализацији, Фратини је истакао да Италија "неће дозволити да српским грађанима понову буду уведене визе".

"Ако до тога дође, а лично верујем да неће, у том случају Италија не би подржала такву одлуку, успротивила би се томе и уз помоћ других држава које мисле као ми ставила би вето. Враћање виза грађанима Србије био би хладан туш и то не сме да се догоди", истакао је Фратини.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер