петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Француска и Кина потписују педесетак економских уговора вредних више десетина милијарди евра
Хроника

Француска и Кина потписују педесетак економских уговора вредних више десетина милијарди евра

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. јул 2015.

Кинески премијер Ли Кећијанг, који се од јуче налази у тродневној посети Француској, потписаће педесетак уговора са француским предузећима у вредности од више десетина милијарди евра.

Очекивано потписивање уговора подићи ће економску сарадњу Француске са другом економијом света на до сада највиши ниво, преноси лист Либерасион.

Током тродневне посете кинеског премијера, прве у протеклих десетак година, требало би да буде потписано најмање 53 споразума - државних, трговинских и индустријских.

Како се додаје у тексту, кинеске компаније ће, између осталог, склопити уговоре са произвођачем авиона Ербасом, енергетским гигантом Алстомом, трећом највећом светском компанијом за прекоморски саобраћај ЦМА-ЦГМ, као и са енергертском компањом Анжи (Енгие).

Очекује се и потписивање споразума о сарадњи у области употребе нуклерне енергије у цивилне сврхе између француског ЕДФ и Ереве и кинеских партнера, као и о трилатералној сарадњи на изградњи инфраструктуре у Африци и Азији.

У ауторском тексту који је објавио француски дневник Фигаро, кинески премијер је изразио наду да ће почети ново поглавље у односима и међународној сарадњи између Кине и Француске.

"Важно је да Кина и Француска имају стратешку и глобалну визију и да раде заједно на јачању међусобног политичког поверења и традиционалног пријатељства", навео је Кећијанг, додајући да ће здрави билатерални односи користити добробити два народа и обезбедити боље изгледе за мир и просперитет у свету.

"Пре седамдесет година Кина и Француска су се бориле у светском антифашистичком рату", подсетио је он, додајући да су "дуги низ година, оне заједно неуморно радиле у корист мултиполарног света, демократизације међународних односа и фер политичког и економског поретка".

Кина, која се суочава са индустријским презасићењем и успоравањем домаће потрошње, настоји да прошири рад својих компанија на међународним тржиштима.

Кинески премијер се данас прво састао са својим француским колегом Мануелом Валсом, а пред крај дана ће вечерати у друштву француског председника Франсоа Оланда у Јелисејској палати.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер