субота, 27. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Франц-Лотар Алтман: Присуством на војној паради у Москви Николић потврђује своје антиевропско гледиште
Хроника

Франц-Лотар Алтман: Присуством на војној паради у Москви Николић потврђује своје антиевропско гледиште

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

Букурешт, Минхен, Београд - Најава председника Србије Томислава Николића да ће присуствовати војној паради 9. маја у Москви није у складу са прокламованим проевропским принципима Београда, коментаришу за Данас немачки стручњаци за спољну политику. Истовремено, они оцењују да ће "још негативнија порука" бити послата Европској унији ако Београд у септембру спроведе у дело план о одржавању заједничких маневара са Москвом.

Подсетимо, бриселски портал ЕУ обзервер објавио је протеклог викенда коментар у којем се истиче да ако ЕУ не покаже јачу заинтересованост за регион, Србија може почети да тражи алтернативне путеве, а ти путеви воде у Пекинг и Москву. У том контексту констатовано је да "природнија" алтернатива за Србију јесте Русија која подржава став Србије према Косову, а Србија је једина држава кандидат за чланство у ЕУ која није увела санкције Русији.

Франц-Лотар Алтман, професор међународних односа на Универзитету у Букурешту, наводи за Данас да уколико српски председник мисли да мора да нагласи да Србија има разумевање за "агресивну експанзионистичку политику Руса" тако што ће присуствовати војној паради у Москви, тиме само потврђује "порицање стварности и своја антиевропска гледишта".

- Али ако Србија уистину пристане на одржавање војних вежби са руском војском, такав корак ће имати још већу важност јер ће бити одлука Владе, односно званична политика. То ће бити протумачено као јасна порука да Србија подржава анексију Крима, те учешће и подршку руских војника у борбама у источној Украјине. Поставља се, дакле, питање да ли српска влада збиља прихвата повратак рата на европски континент након горких искустава које је сама Србија имала током деведесетих. Ко ће веровати да Србија жели да остане неутрална између НАТО-а и Русије када организује заједничке војне вежбе са Русима - закључује Алтман.

Јохана Дајмел, заменица директора немачке Асоцијације за Југоисточну Европу, каже за Данас да не жели да "преувеличава" предстојећу Николићеву посету Москви.

- Обележавање годишњице завршетка Другог светског рата је важно и за Русију и за Србију. Ипак, његова посета неће ићи у прилог амбицијама Србије о придруживању ЕУ, које се темеље на прихватању значајних заједничких вредности и принципа Европе. Рат на истоку Украјине и припајање Крима косе се са међународним правом и представљају хуманитарну катастрофу, што је против основних европских стандарда. Али не треба заборавити ни да је Путин у октобру прошле године примљен у Београду као херој, да су Николић и Путин потписали споразум о стратешком партнерству и да Србија још има споразум о војној сарадњи са Русима. Сви ти споразуми су важећи, уз сагласност српске владе, што је још већи разлог за бригу. Стога посета председника Николића Москви поново ће изазвати негодовање у престоницама држава Европске уније, а организовање заједничких војних вежби са Русима послаће још значајнији негативни сигнал - сматра наша саговорница.

Према мишљењу Дајмелове, чињеница да ће се маневри са Русима одиграти током председавања Србије ОЕБС-у је лош знак за читав ОЕБС, који је неутрални посредник у украјинској кризи.

Полемика са Куканом

Шеф Делегације Европског парламента за односе са Србијом Едуард Кукан је током недавне посете Београду оценио да председник Николић не би требало да присуствује војној паради у Москви. Поводом те изјаве Николић је констатовао да је "непристојно давати савете некоме ко савет није ни тражио".

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер