среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > „Форин полиси“: Како одвојити Србију од Русије
Хроника

„Форин полиси“: Како одвојити Србију од Русије

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. фебруар 2023.

 Један од водећих америчких часописа за међународне односе Foreign Policy објавио је на свом порталу 3. фебруара чланак Иване Страднер, научне сараднце у Фондацији за одбрану, у коме се разматрају актуелне прилике у Србији након уручивања Александру Вучићу француско-немачког плана за “нормализацију односа” између Србије и Косова. 

Запад би требало да започне информативну офанзиву против Путина на друштвеним и другим медијским платформама на Балкану, пре свега наглашавајући непоузданост Русије као савезника

Најзанимљивији део текста представљају предлози ауторке које мере Запад треба да предузме да би Србију одвојио од Русије. Ауторка истиче да Вучићевом реториком Запад и Украјина не би требало да се заваравју. Он је рационалан актер чији је основни циљ да остане на власти. Вучић стога настоји и даље да балансира између Запада и Русије. Али, с обзиром на растућу напетост између Вучића и Кремља, Запад има прилику да искористи њихове разлике како би ослабио регионални утицај обе земље. Као прво, Запад би требало да започне информативну офанзиву против Путина на друштвеним и другим медијским платформама на Балкану, пре свега наглашавајући непоузданост Русије као савезника. У својим информативним операцијама Запад може да искористи тренутну Вучићеву отвореност према Западу и укључи га у напоре да ослаби регионални утицај Русије. 

Пошто Вучић у потпуности контролише медије у својој земљи, лако може да креира информације како му одговарају. То значи да Вучичћ има моћ да промени став јавног мнења у Србији

У недавном телефонском разговору између Вучића и америчког државног секретара Ентонија Блинкена, њих двојица су потврдили спремност Србије да сарађује са Европском унијом и истакли Вучићеву посвећеност регионалној стабилности и миру. Пошто Вучић у потпуности контролише медије у својој земљи, лако може да креира информације како му одговарају. То значи да Вучић има моћ да промени став јавног мнења у Србији како би оно подржало нормализацију односа са Косовом без икаквог страха да ће српске националистичке групе бити у стању да то спрече. У том случају, Вучићева консолидована моћ, сматра ауторка, заправо би могла бити предност у мисији подривања и одвраћања Русије на Балкану. 

Западне информативне операције такође треба да буду усмерене на крајње десничарске српске националисте

Западне информативне операције такође треба да буду усмерене на крајње десничарске српске националисте. Њихова подршка Путину произлази из његове подршке њиховом уверењу да је Косово срце српске матице. Запад може да користи стратешке поруке да покаже овим људима да је однос између Србије и Русије чисто интерсно заснован, а руско братство није ништа друго до мит. Информативне операције би могле да подсете националисте да је подршка Русије Србији слаба. Русија је подржавала санкције Запада Србији 1990-их и није помогла Србији војно током НАТО интервенције 1999. године. Иако се Русија првобитно придружила мировној мисији на Косову коју је предводио НАТО, Русија ју је напустила 2003. године, оставиши своју наводну словенску браћу на цедилу. 

Запад треба непрестано да наглашава међународну изолацију Русије, војне неуспехе у Украјини и знатно смањену моћ Русије као савезника

Запад треба, истиче Ивана Страднер, непрестано да наглашава међународну изолацију Русије, војне неуспехе у Украјини и знатно смањену моћ Русије као савезника. Русија брзо губи утицај на својој периферији — било у Централној Азији, на Кавказу или на Балкану — и није у позицији да помогне Србији, било војно или економски. Доказ је Јерменија, номинални руски савезник који је остала незаштићена од стране Русије након што је Азербејџан, који подржава Турска, окупирао делове њене територије прошле године. 

Ауторка закључује да би запад својим пропагандним операцијама требало да убеди Србију да се не везује за ослабљену Русију.

Russia’s Failed War Has Created an Opening in the Balkans

The West should remind Serbia not to hitch its wagon to a diminished Russia. By Ivana Stradner

https://foreignpolicy.com/2023/02/03/russia-serbia-ukraine-war-kosovo-vucic-putin-balkans/

За НСПМ припремио Мирослав Самарџић

(НСПМ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер