среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фонд за развој демократије: Стање и судбина Пројекта "Јадар"
Хроника

Фонд за развој демократије: Стање и судбина Пројекта "Јадар"

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. децембар 2021.

Према непотпуним информацијама, Република Србија закључила је 8.6.2004. године споразум са "Rio Sava Exploration" d.o.o. у вези геолошких истраживања назван Пројекат "Јадар".

По окончању истраживања, како је било предвиђено чланом 15. Закона о рударству, Влада објављује Оглас и пронађене сировине даје на коришћење јавним надметањем или прикупљањем понуда. Приоритет у добијању права на коришћење или експлоатацију, према чл. 15. Закона, добија предузеће које је вршило истраживања. Ако право на екплоатацију добије неко друго предузеће, са бољом понудом, предузеће које је вршило истраживање у том случају има право потраживања уложених средстава. На те услове "Рио Тинто" није имао примедби и вршио је истраживања све до недавно.

Вероватно због огромног значаја и очекиваног прихода од више десетина милијарди ЕУР, да би Пројекат "Јадар" добио већи легалитет и да би се отклонила свака сумња, Влада је 2017. године потписала "Меморандум" са "Rio Sava Exploration" d.o.o. и "Rio Tinto Mineras Development Limited (London). Меморандумом је предвиђено образовање заједничке радне групе која ће да надгледа, унапређује и проверава имплементацију кључних аспеката Пројекта "Јадар", и која ће помоћи у предузимању мера у вези са поступком издавања дозвола за руднике и прераду руда.

Након потписивања Меморандума, Влада је донела "Одлуку" којом је образовала предвиђену "Радну групу за имплементацију пројекта "Јадар'", у коју је ушло 28 функционера (државних секретара, помоћника министара, шефова кабинета, саветника потпредседника Владе итд.). Међу њима су и: Генерални директор "Rio Sava Exploration" d.o.o., други секретар заинтересоване Амбасаде, директор Светске банке у Србији итд.  За председника ове Радне групе именована је проф. др Зорана З. Михајловић, Потпредседник Владе и Министар рударства и енергетике...

Већ следеће године, уз помоћ Радне групе, Влада шаље у скупштинску процедуру на усвајање Предлог Закона о изменама Закона...., на 438 страна, од којих 37 страна садржи текст Закона, а преостале стране представљају објашњења. Месец дана касније (20.4.2021.) Народна скупштина једногласно усваја тај Предлог Закона, који у члану 52. утврђује право носилаца истраживања - да без расписивања јавног надметања или прикупљања понуда имају право: да добију решење о одобрењу (дозволу) за експлоатацију и/или екпслоатационо поље, да на утврђеним резервама и/или ресурсима имају искључиво право коришћења и располагања; да своје право могу уступити трећем лицу....итд. Међутим, како је предвиђено, Република ће преузети ова наведена права ако нпр. Рио Тинто та права не користи 6 година.

Међутим, изгледа да неспоразуми настају настају у вези "Просторног плана", који је Влада усвојила 20.2.2020. године и којим је утврдила експлоатациону површину од 293,61 км2, са 22 насеља и око 19.600 становника. С обзиром да је Рио Тинто власник мањег дела земљишта, а да власници осталих парцела не желе да продају своје парцеле, мора се спровести експропријација у јавном интересу, али пре тога мора се спровести изјашњавање грађана на референдуму (нпр. бирача лозничког краја). Према недавним изменама Закона о референдуму, који је оспорен и на Уставном суду Србије, референдум ће успети ако за референдумско питање гласа већина изашлих бирача. Међутим,  три месеца по усвајању измена Закона о рударству и геолошким истраживањима, како медији преносе изјаву директора Рио Сава, "У случају да референдум буде негативан компанија ће морати да заузме свој став, видећемо шта је став државе, не постоји правни оквир који каже да, ако је референдум негативан, онда дозволе не важе".

Нејасна ситуација за јавност, која траје већ 17 година, узрокује узнемирења па су затражени одговори на нека питања од проф. др Зоране Михајловић - Министра рударства и енергетике, Потпредседника Владе, Председника Радне групе за имплементацију пројекта "Јадар", Председника Координационог тела за родну равноправност...

1. Да ли је Државно правобранилаштво члан поменуте Радне групе и да ли у име остваривања и заштите имовинских права Републике учествује у Пројекту "Јадар"?

2. Да ли је "Рио Тинто" током геолошких истраживања био власник или закупац земљишта обухваћеног Просторним планом?

3. "Шта је став државе" у случају да референдум буде негативан?

4. Ко ће, када и на основу којих критеријума утврдити висину рудне ренте и висину накнаде за заштиту природе, која у окружењу износи и до 22% од вредности руде, а код нас од 1-7%?

5. Да ли је "Рио Тинто" поднео захтев у вези чланова 51. и 52. Закона, који се односе на добијање дозволе?

6. С обзиром да се "Рио Тинту" даје експлоатација ресурса без јавног надметања или прикупљања понуда, на који начин ће Влада убедити Рио Тинто да не извози литијум, да се батерије и електрични аутомобили праве у Србији итд.?

7. Ко ће покривати трошкове заштите природе по престанку експлоатације?

(Фонд за развој Демократије)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер