Početna strana > Hronika > Fond za razvoj demokratije: Da li će i narednih 60 godina SANU i Institut za srpski jezik SANU izdavati "Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika"?
Hronika

Fond za razvoj demokratije: Da li će i narednih 60 godina SANU i Institut za srpski jezik SANU izdavati "Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika"?

PDF Štampa El. pošta
petak, 05. novembar 2021.

 Pominjući nedavno promovisan 21 tom Rečnika srpskohrvatskog jezika ... u SANU - Zoran Avramović (prof. dr i do 1.8.2017. direktor Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja?) zaključuje: "Održavanje bivšeg naziva državnog jezika zapravo je kolektivno ponižavanje nacije i njenih pripadnika " i pita "najzad, ko finansira rad na rečniku s/h jezika. Građani, posredstvom budžeta. Nije normalno da građani finansiraju nešto što direktno potkopava njihov identitet, njihovu kulturu, njihov jezik"

Pre svega, nisu Srbi protiv rečnika svoga jezika već su to funkcioneri koji o tome odlučuju i koji, stiče se utisak, ne žele da SANU i Institut za srpski jezik SANU izdaju Rečnik srpskog jezika. Pored "Zakona o srpskoj enciklopediji", dana 12.12.2005. godine, stupio je na snagu i "Zakon o Rečniku Srpske akademije nauka". Zakon o SANU usvojen je, kako je navedeno: "Radi obezbeđenja stalne brige o srpskom jeziku, kao trajnom i opštenacionalnom dobru i njime se uređuju izrada i izdavanje Rečnika Srpske akademije nauka, kao poduhvata od iszuzetnog značaja za nacionalnu kulturu i svetsku i domaću nauku (čl.1.). Nosilac izrade Rečnika jeste Institut za srpski jezik Srpske akademije nauka i umetnosti. Izdavač Rečnika je Srpska akademija nauka i umetnosti (čl.2.). Sredstva za izradu i izdavanje Rečnika, odnosno njegovih tomova, obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije (čl.4.). Odobrena finansijska sredstva iz člana 4. ovog zakona strogo su namenska. Nadzor nad blagovremenim izvršavanjem preuzetih obaveza vrši ministarstvo nadležno za nauku (čl.5.)"

Inače, prvi tom "Rečnika srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika" izdat je 1959. godine, kada je Edvard Kardelj postao redovni član SANU i 11 godina nakon što je i Tito postao član SANU. Od tada pa do 2005. godine, za tih 46 godina izdato je ukupno 16 tomova Rečnika srpskohrvastkog... a od tada pa do danas izdato je još 5 tomova tog Rečnika. Prema istoj dinamici, preostalih 19 tomova SANU i Institut za srpski jezik SANU izdaće za oko 60 godina. Za to vreme paralelno će se koristiti i Priručnik o rodno osetljivom jeziku sa sajta Vlade. Uzgred, nedavno je, na sajtu SANU, objavljena je informacijama da će se 5.10.2021. održati   "Tribina biblioteke SANU" (u međuvremenu je održana) na kojoj će biti predstavljen 21. tom Rečnika srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika: urednici Darinka Gortan Premk ... i dr., govore akademik Milosav Tešić itd.

Da li će i narednih 60 godina SANU i Istitut za srpski jezik SANU i dalje izdavati "Rečnik srpskohrvatskog književnog i narodnog jezika" ili Rečnik srpskog jezika SANU, kako je utvrđeno Zakonom o Rečniku SANU, zavisi od Branka Ružića Ministra prosvete i potpredsednika Vlade, Maje Gojković Ministarke kulture i potpredsednice Vlade, Vladimira Kostića Predsednika SANU i Direktora Instituta za srpski jezik SANU.  Nedavnim donošenjem "Zakona o upotrebi srpskog jezika u javnom životu i zaštiti i očuvanju ćiriličkog pisma" (15.9.2021.) Vlada je osnovala "Savet za srpski jezik" (čl.4.) uz istovremeno utvrđivanje obaveze Ministarstva kulture (Min. Maje Gojković) da vrši nadzor nad sprovođenjem ovog zakona (čl.9.).

(Fond za razvoj Demokratije)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner