петак, 26. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Фолкстрант: Зашто Питер Фејт више није изасланик ЕУ на Косову
Хроника

Фолкстрант: Зашто Питер Фејт више није изасланик ЕУ на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2011.

Европска унија не жели да холандски дипломата Питер Фејт и даље буде њен изасланик за Косово. Услед отпора неких држава-чланица ЕУ које нису признале косовску независност, Фејтова функција као изасланика на Косову је сторнирана прошлог четвртка.

Ово је објавило више медија у Холандији и на Косову.

Искусни дипломата Питер Фејт (Pieter Feith) је на Косову радио још и пре но што је оно прогласило своју независност 2008. године. Он је, поред функције изасланника ЕУ, на Косову  био и представник Међународне Цивилне Канцеларије – групе држава које прате развој  и потпомажу косовску  независност. Фејт и даље остаје на овом другом положају.

Његова двострука функција је била трн у оку неким државама -  чланицама  ЕУ које нису признале косовску независност – а на првом месту – Кипру. Оне су сматрале да Фејт у недовољној мери поштује договоре унутар ЕУ о неутралном држању у односу на статус Косова.

Како каже холандски [десни] либерал Ханс ван Бален, посланик Европског парламента, и шефица спољне политике ЕУ Кетрин Ештон је желела да уклони Фејта са положаја представника ЕУ. Међутим, он сматра да је то било углавном услед њене персоналне унутаркабинетске политике. Сматра се да Ештон тежи да у својој дипломатској служби има више Источно-Европљана и жена.

Ако узмемо у обзир неслогу у самој ЕУ по питању Косова, још увек је нејасно ко ће Фејта наследити, као и какав ће [нови] облик добити представништво ЕУ на Косову.

Према ЕУ-дипломатима, на тај начин ЕУ губи и углед на Косову. Осим тога, ни у нестабилној Босни ствари не стоје боље: место шефа ЕУ делегације у Босни остаје непопуњено већ читавих десет месеци

Превод са холандског: Василије Клефтакис

http://www.volkskrant.nl/vk-online/VK/20110504___/VKN01_014/#original 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер