среда, 29. новембар 2023.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Флоријан Бибер: Питање дијалога Србије и Косова „смешно“ након Бањске, тешко да ћемо се вратити на то. Немогуће да Србија није знала шта се припрема
Хроника

Флоријан Бибер: Питање дијалога Србије и Косова „смешно“ након Бањске, тешко да ћемо се вратити на то. Немогуће да Србија није знала шта се припрема

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 28. септембар 2023.

 Питање дијалога Београда и Приштине у околностима ескалације насиља које за последицу има неколико мртвих сада звучи смешно и тешко је замислити да се вратимо на то, оценио је стручњак за Балкан и професор на универзитету у Грацу Флоријан Бибер.

У разговору за агенцију Бета, Бибер каже да је немогуће наставити дијалог ако имате догађај који се тумачи на дијаметрално супротне начине – једна страна проглашава дан жалости за онима који су напали полицајце, а друга страна то тумачи као напад на Косово.

„У том оквиру је тешко имати икакво поверење у другу страну и то вратити, то ће бити јако тешко, чак, верујем, скоро је немогуће направити то поверење у другу страну и кренути у добром правцу“, рекао је Бибер.

Он подсећа да у Европској унији следе избори, што ће цео процес ставити на страну за бар годину дана, а да ће до тада да се одвија само кризни менаџмент с циљем да се спречи наставак сукоба.

„Ми смо од икаквог договора даље него пре десет година“, сматра Бибер.

Каже и да је питање Заједнице српских општина сада мртво, јер је тешко замислити да косовска страна пристане да у оваквим безбедносним околностима даје некакве ингеренције.

„Курти је јако тврдоглав, а сада има још мање мотивације јер се показало да Србији није интерес нормализација и да се спусте тензије. То онда спречава било какав простор за компромис и за некакве мирније односе“, наводи Бибер.

Коментаришући информације које се појављују у јавности у вези са сукобом наоружане групе Срба са косовском полицијом у Бањској, Бибер за Бету оцењује да је немогуће да Србија није знала шта се припрема, посебно у светлу њеног утицаја на север Косова кроз безбедносне службе.

„Питање је шта је држава и питање је да ли председник контролише државу, да ли је он знао или није знао, који део државе је знао о томе, али ја не могу да верујем да нико у Србији, у смислу државне структуре, није знао о томе“, рекао је Бибер.

У држави, наставља Бибер, у којој је председник „опседнут контролом свега и свачега“, који се хвали информацијама које има о свему, опасне су обе опције – и ако је знао и ако није знао, јер онда постоји могућност за будуће насиље и нестабилност, јер је догађај у Бањској био таквог интензитета какав на Косову нисмо видели у последњих 20 година. ;

„Ако он то не контролише, шта то значи? Које су те снаге, шта су њихове намере? Ту је много питања, али то ипак показује да је нешто пукло у систему у Србији. Чини се да је то неки дубоки рез, у смислу да је сада видљиво нешто што нисмо видели у раније, та нека спремност на насиље на Косову, а то је јако опасно“, истиче наш саговорник.

Када је у питању међународна заједница, Бибер оцењује да је НАТО-у и КФОР-у сада битно да ситуацију држе под контролом и да спрече даљу ескалацију јер, иако нема опасности од рата, сукоби би могли да доведу у питање способност КФОР-а да одржи стабилност на Косову, а то би онда ослабило и имиџ НАТО-а.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер