понедељак, 29. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Флоријан Бибер: Косово спремно за чланство у СЕ, не видим да ће земље које га не признају променити став. Идеја да је резолуција о Сребреници нешто против Србије је смешна
Хроника

Флоријан Бибер: Косово спремно за чланство у СЕ, не видим да ће земље које га не признају променити став. Идеја да је резолуција о Сребреници нешто против Србије је смешна

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 16. април 2024.

 Професор Универзитета у Грацу Флоријан Бибер оцењује да сви извештаји и законски оквир Косова показују да је спремно за чланство у Савету Европе, али не види да ће то нешто суштински променити, односно да ће земље које га до сада нису признале променити свој став. Сматра и да скоро истовремено стављање на дневни ред Резолуције УН о Сребреници није ништа што је планирано, јер "тако не функционише међународна заједница - да неке тамне силе седну заједно и смишљају како да понизе Србију, то је теорија завере".

Истиче да има доста проблема које Косово треба да реши, нарочито што се тиче српске заједнице, али то не треба да спречи његово чланство у Савету Европе. Наводи и да су за чланство у Савету Европе много нижи критеријуми него за чланство у ЕУ, и да формирање Заједнице српских општина, на чему инсистира српска страна, није услов.

„Србија је прихватила да неће негирати чланство Косова у међународним организацијама. Може да се тврди да је Савет Европе главни инструмент за осигуравање људских права и права мањина у Европи, и ту онда има чак интерес Србија да Косово буде у њему“, поручује Бибер.

Додаје да је став српских власти да никад неће прихватити чланство Косова у Савету Европе, као и да нема пуно разумевања за тај став Србије у тој европској институцији.

„Чак земље које нису признале Косово не прате увек српски став око тога. Србија је прилично изолована у покушају да блокира чланство Косова у Савету Европе… Чини ми се да Србија неће проћи с тим приступом. Српска власт глуми неки отпор, али мислим да на крају неће бити успешно“, сматра он.

Указује да се став земаља чланица ЕУ које нису признале Косово није се суштински променио, „зато и даље чланство косова у међународним организацијама зависи од дијалога, а треба сачекати и формирање нове европске владе“.

„Цео тај процес ће другачије изгледати најесен и на зиму. Питање је како се може наставити са тим процесом (дијалога) ако су резултати до сада прилично скромни“, наводи Бибер.

Оцењује да ће у првом тренутку доћи до погоршања односа између Београда и Приштине, „јер се Србија толико противила чланству, и можда ће бити схваћено од стране косовских власти да не морају да воде дијалог, али не видим да ће дугорочно да се погоршају односи, јер то зависи од других питања“.

Такође, каже да ће пријем Приштине у Савет Европе бити значајан за њу, јер би то била прва значајна европска институција у коју би ушло.

Осврнуо се и на Резолуцију УН о Сребреници којом се 11. јул проглашава Међународним даном сећања на геноцид у Сребреници, о чему би земље чланице Генералне скупштине УН требало да се изјасне почетком маја.

Сматра да је цела идеја да је резолуција о Сребреници у УН нешто против Србије „смешна.

„Има логику ако српска власт негира шта се догодило у Сребреници. То је резолуција против Милошевићеве владе. Али, ако садашња власт мисли да је то негативна порука за Србију данас, то говори како они тумаче ту прошлост“, оцењује Бибер.

Подсећа да су и раније били покушаји такве резолуције, да је то процес који увек иде споро, и да је случајност да је то на дневном реду у исто време са пријемом Косова у Савет Европе.

Додаје и да се ту не ради о осуди Србије, већ само да се потврди да се у Сребреници десио геноцид.

На констатацију да је присутна и даље подршка Запада председнику Србије Александру Вучићу и његовом режиму, што се очитује и у не баш великом притиску Европе да се побољшају изборни услови, он мисли да у некој мери постоји, наводећи да је Србија једина земља у Европи која није усвојила санкције према Русији.

„Али, види се да стрпљење није какво је било, поготову после Бањске, чини ми се да Запад не види више Србију као поузданог партнера, већ као проблематичног, на којег се више не може ослонити“, закључује Бибер.

Додаје и да Запад није био доследан у смислу притиска да се побољшају изборни услови, „ЕУ сада има друге приоритете, то је штета, и вероватно ће довести до следеће (изборне) кризе“.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер