четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Флоријан Бибер: Ангела Меркел је до неке мере подржавала ауторитарни, недемократски развој у Србији; Биће оштријих критика упућених властима Србије под следећим канцеларом Немачке
Хроника

Флоријан Бибер: Ангела Меркел је до неке мере подржавала ауторитарни, недемократски развој у Србији; Биће оштријих критика упућених властима Србије под следећим канцеларом Немачке

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 14. септембар 2021.

Немачка канцеларка Ангела Меркел је до неке мере подржавала ауторитарни, недемократски развој на Западном Балкану, нарочито у Србији, изјавио је Флоријан Бибер, професор Центра за југоисточне студије Универзитета у Грацу.

“Није била довољно критична према кризи демократије у Србији и председнику (Александру) Вучићу”, рекао је Бибер за Н1, коментаришући опроштајну посету Меркел региону.

Он је казао да је “из немачке перспективе увек је било јасно” да на крају преговора Београда и Приштине мора доћи до неке врсте признања Косова.

Међутим, проблем је у томе шта Европска унија може да понуди Србији и Косову као награду за завршетак преговора, каже професор.

Према његовим речима, ЕУ не може да понуди “убрзано чланство” зато што друге земље могу да блокирају Београд или Приштину, а и зато што је “стање у демократије у Србији толико проблематично”.

Бибер сматра да је политика Ангеле Меркел према региону имала добре стране, али да се канцеларка “није ангажовала у потпуности”.

Берлиниски процес није лоша иницијатива, али није довољно дубока и стратешка да промени негативне трендове у региону, оценио је он.

“Власти у Србији дају обећања, па се окрену на другу страну”

Бибер сматра да ће под следећим канцеларом или канцеларком Немачке можда бити оштријих критика упућених Србији.

“Знамо како садашње власти у Србији дају обећања, али се сутрадан окрену на другу страну”, рекао је он.

Додао је да усклађивање спољне политике са ЕУ није толико важно као унутрашње реформе, али да се из спољне политике Србије види да Београд није спреман да да ради све што је потребно да се усклади са ЕУ.

Зашто баш Београд и Тирана?

Бибер каже да су Србија и Албанија “кључне земље”, поготово због сарадње у иницијативи Опен Балкан, а да су Вучић и премијер Албаније Еди Рама “најјачи политичари у региону”, али да посета њима можда шаље проблематичну поруку јер су они више као господари него као политичари.

Коментаришући изјаву члана Председништва Босне и Херцеговине Жељка Комшића да је Меркел дала подршку политици Вучића, Бибер каже да он то “не би тако једноставно рекао”.

“Посета није аутомарски подршка, она значи да Меркел сматра да је Србија битна земља и да је важно посетити је”, рекао је он.

Додао је да у Немачкој спољна политика није битна у предизборној дискусији, мада се може очекивати веће инсистирање на владавини права ако Зелени буду део коалиције.

“Нико неће имати неку потпуно другачију политику према Западном Балкану”, рекао је он.

Показале се границе немачког утицаја на проширење

Професор Бибер сматра да је главна порука коју би Ангела Меркел хтела да пошаље – да се нада да ће Западни Балкан остати важна тема за Немачку након избора у тој земљи.

Њене поруке о напретку Албаније и Северне Македоније ка ЕУ Бибер види као разоткривање граница онога што су канцеларка Меркел и Немачка могле урадити што се тиче проширења.

Како је рекао Бибер, ако имамо једну земљу као што је Бугарска, која није најмоћнија, а може блокирати процес европских интеграција, то показује границе немачког утицаја унутар ЕУ.

Подсетио је да је, када је Ангела Меркел први пут ступила на дужност, постојао оптимистичан сценарио да државе Западног Балкана могу постати чланице ЕУ до сада, али само Хрватска је ушла у Унију.

“У некој мери то је и неуспех Немачке у последњих 15 година. Није она одговорна за то, али то показује границе немачкој утицаја у региону и унутар ЕУ”, казао је Бибер.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер